Kış mevsimi: Spor da yapılır diyet de

Çarşamba, 12 Kasım 2014 17:21

O sıcak, güneşli yaz günlerinin ardından kış mevsimi geldi. Havalar soğudu, günler kısaldı. Yazın dışarıda geçirdiğimiz vaktimizin artık bir çoğunu evde veya kapalı alanlarda geçiriyoruz. Yürüyerek gittiğimiz yerlere hava şartlarından dolayı ulaşım araçlarıyla gitmeyi tercih ediyoruz. İşte bütün bu olumsuz durumlar kış aylarında bizlerin kilo almasına neden olan faktörden sadece birkaçı. Bundan dolayı yaz aylarına girerken vermeye çalıştığımız o kiloları kış aylarında almamak için özen göstermeliyiz.

Vücudumuz ortam ısısının düşmesiyle mevsimsel değişikliği fark edip kendini bir uyum mekanizması içerisine sokar. Vücut, ısısını koruyabilmek için bazal metabolizma hızını yavaşlatır. Bu durum bizlerin daha az enerji harcamasına neden olur. Hayvanların kış uykusuna yatma sebepleri tam olarak bundan dolayıdır. Metabolizma hızlarını düşürmek ve çetin geçen kış aylarından sağ çıkabilmek için. Bu yüzden kışın, gerek yavaşlayan metabolizma hızımız, gerekse hareketsiz bir yaşam tarzına geçtiğimizden dolayı daha az enerjiye ihtiyaç duymaktayız. O nedenle kış aylarında beslenmemizde dikkatli olmalı, porsiyon ölçülerimizi kontrol altında tutmalıyız.

Bütün bu belirttiğimiz beslenme önerilerine ek olarak kış aylarında devam ettirilmesi ve alışkanlık haline getirilmesi gereken sağlıklı beslenme koşullarını da sağlığımız için yerine getirmememiz gerekmektedir. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;

1. Dört besin grubu olan; et grubu, sebze ve meyve grubu, süt ürünleri grubu ve tahıl gruplarına yer vermek, mümkünse hepsini içeren bir öğün kombine edebilmek oldukça önemlidir.

2. Posalı gıdalar tüketmeye özen gösteriniz. Örneğin; Kepekli ekmek, kurubaklagiller, sebze ve meyveler…

3. Kalp ve damar sağlığınız için yağ tüketiminize bir kısıtlama getirin. Doymuş yağlar ve kolesterol tüketiminize dikkat edin.

4. Basit karbonhidrat (beyaz şeker, beyaz un) tüketiminizi mümkün olduğu kadar azaltın. Hatta mümkünse tamamen bırakın.

5. Günlük tuz tüketiminize sınırlama getirin. Günlük 6-8 gram.

6. Alkol tüketiminize bir sınırlama getirin. Haftada bir gün 2 kadeh şarap ideal tüketim miktarıdır.

7. Bol sıvı tüketmeye özen gösterin.

Hazırlayan: Cenk Özyılmaz

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play