Kırıkkale’de mühimmat deposunda patlama

Çarşamba, 21 Ağustos 2013 08:42

File (1)Kırıkkale’de bulunan MKE’ye ait mühimmat deposunda patlama meydana geldi.

Kırıkkale’nin Hasandede Beldesi’nde bulunan Makine Kimya Endüstri’ne ait mühimmat deposunda akşam saatlerinde henüz bilinmeyen nedenle patlama meydana geldi.

Patlama nedeniyle çevredeki binaların camları kırılırken, bazı vatandaşların hafif şekilde yaralandığı bildirildi. Patlamanın meydana mühimmat deposunun bulunduğu bölgedeki ormanlık alanda yangın başlarken, olay yerine giden itfaiye ekipleri yangına müdahale ediyor.

Öte yandan mühimmat deposununda bulunan 5 kişiden haber alınamadığı bildirildi. Ankara’dan da yangına müdahale için itfaiye ve kurtarma ekibi gönderildi.

HABER ALINAMAYAN 5 KİŞİYE ULAŞILDI

Kırıkkale’nin Hasandede Beldesi’ndeki mühimmat deposundaki patlamanın ardından başlayan orman yangınına itfaiye ekiplerinin müdahalesi sürüyor. Yangının yayılma ihtimaline karşı bölgede bazı evlerin boşaltıldığı öğrenildi. Müdahale sırasında dumandan etkilenen 3 itfaiyeciye sağlık ekipleri tarafından ilk müdahale yapıldıktan sonra hastaneye kaldırıldı.

Öte yandan haber alınamayan 5 kişiyle irtibat sağlandı. Güvenlik görevlisi olduğu öğrenilen 5 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

DEPODA AR-GE ÇALIŞMALARI YAPILIYORDU

Kırıkkale’de patlayan deponun mühimmat ve barut deposu olarak kullanıldığı öğrenildi. AR-GE çalışmalarının da yapıldığı deponun 500 haneli Hasandede Beldesi’ne yaklaşık 3 kilometre mesafede bulunduğu belirtildi. Ana depo ayrıca Kırıkkale’deki diğer barut, silah fabrikaları ve mühimmat üretim alanlarının en yakınına 6, en uzağına ise 10 kilometre mesafede bulunduğu kaydedildi.

YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Mühimmat ve barut deposunda patlama sonrası başlayan yangın MKE, Kırıkkale ve çevre illerden gelen itfaiye ekiplerinin çalışması sonucu kontrol altına alındı. Yangında ilk belirlemelere göre yaklaşık 20 hektarlık ormanlık alan zarar gördü.

4 KİŞİ HASTANELERE BAŞVURDU

Patlamanın meydana geldiği Hasandede Beldesi’nde 4 kişinin cam kırıkları ve dumandan etkilenme nedeniyle hastanelere başvurduğu öğrenildi.
Öte yandan önce haber alınamayan, ardından irtibat sağlanan 5 kişinin kulelerde güvenlik görevlisi olarak olarak çalıştığı öğrenildi. Ak parti Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kaan Köksel ve Kırıkkale Valisi Ali Kolat olay yerine gidip yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

VALİ KOLAT: OLAYIN NEDENİ YAPILACAK DETAYLI ÇALIŞMA SONRASINDA BELLİ OLACAK

Kırıkkale Valisi Ali Kolat patlama ve yangının meydana geldiği bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Vali Kolat söndürme çalışmaları hakkında bilgi aldıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Vali Kolat, “Yangın kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor. Alevlerin patlamanın sonrasında mı başladığı yoksa yangın nedeniyle mi patlama meydana geldiği yarın yapılacak detaylı çalışma sonrasında netlik kazanacaktır” dedi.

ANKARA KAYSERİ KARAYOLU ULAŞIMA AÇILDI

Öte yandan patlama nedeniyle ulaşıma kapatılan Ankara – Kırıkkale – Kayseri karayolu 3 buçuk saat sonra alevler kontrol altına alındıktan sonra ulaşıma açıldı.

Tags