Kırarım Boynuzunu, İblis

Perşembe, 25 Haziran 2015 14:43

Bu hafta vizyona girecek en önemli film aslında Pixar’ın iki yıllık bir aradan sonra sahalara geri dönüşünü sağlayan yeni filmi “Ters Yüz.” Fakat şöyle bir sorun var: Animasyonlar Türkiye’de maalesef orijinal dilinde gösterilmiyor. En son Toy Story 3, nadir, geç seanslarda orijinal İngilizce haliyle gösterilmişti. Ondan beri her animasyon filmi Türkçe. Bundan dolayı da Frozen veya Lego Filmi gibi çok ses getiren yapımları sinemada değil de DVD’si çıktığında izlemek zorunda kalıyorum (Eyüp’ün çilesi benimkinin yanında solda sıfır, farkındayım). Kimse kusura bakmasın, ne kadar iyi seslendirme yaptıklarını zannederlerse zannetsinler, ben Ters Yüz’ü orijinal kastının sesiyle, Amy Poehler, Bill Hader, Mindy Kaling gibi aktörlerin performanslarıyla izlemeyi tercih ederim. Filmi izleyen Amerikalı eleştirmen arkadaşlarım Ters Yüz’ün, Pixar’ın en iyi filmi olduğu gibi iddialı beyanlarda bulunuyorlar. Artık bekleyip göreceğiz.

Yani demek istediğim şu: Aslında bu hafta konuşulması gereken film Ters Yüz ama onun bir anlamda tam tersi olan Boynuzlar’ı konuşacağız. Stephen King’in ortanca çocuğu Joe Hill’in aynı adlı romanından uyarlanan film, King klanının ikinci neslinden çıkan hikâyeler arasında herhalde en fazla ses getireni. 1980’lerin başındaki Stephen King romanlarını andıran karmaşık, romantik, komik bir korku-fantezidir. Doğrusu filme çekileceğini ilk duyduğumda biraz zor olacağını düşünmüştüm. Haklı çıktım. Fena bir film değil ama kitabının lokomotifi olan nüansları tam olarak ekrana yansıtamadığı için çok başarılı olması gereken yerlerde ister istemez başarısız oluyor.

hornsIg Perrish (Daniel Radcliffe), sevgilisi Merrin’in (Juno Temple) tecavüz edilip öldürülmesi sonrası polis tarafından bir numaralı şüpheli ilan edilir. İçkinin dibine vurduğu bir gecenin ertesi sabahı uyandığında, aynada bir gariplik fark eder. Ama ne gariplik! Kafasının iki yanında boynuzlar çıkmaktadır. Neye uğradığını şaşıran Ig, ilerleyen günlerde insanların kafasındaki boynuzlardan çok etkilendiğini ve kimseye yapamadıkları itirafları boynuzların doğaüstü etkisiyle kendisine yaptıklarını fark eder. Aynı şekilde yavaş yavaş sürüngenlere de hükmedebildiğini görür. Bu yeni güçlerini kullanarak Ig, sevgilisi Merrin’in aslında başına ne geldiğini araştırmaya ve cinayetin faillerini insanlardan öğrendikleriyle kendi yoluyla bulmak için çalışmaya başlar.

Hazırlayan: ALİ ARIKAN

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 222. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play

Tags