Kır interneti, Caitlyn!

Cumartesi, 6 Haziran 2015 11:30

ABD’nin ulusal gururu, Olimpiyat şampiyonu atlet Bruce Jenner hafta başında cinsiyet değiştirdiğini ve artık kadın olduğunu açıkladı. Bruce Jenner’i 8 yıldır yayınlanan Keeping Up With the Kardashians adlı reality show serisinden de tanıyoruz. Kim Kardashian’ın üvey babası olan Jenner, KUWTK Show’da sık sık yer alan Kylie Jenner ve ünlü top model Kendal Jenner’in öz babası. Caitlyn Jenner’in cinsiyeti ve görüntüsü uzun süredir dünya magazin basınını meşgul ediyordu. Tuhaf ve yakışıksız bol kıyafetleri, kafa karıştıran estetik operasyonları ve yer yer makyajlı halleri Jenner’in cinsiyeti ile ilgili bir sıkıntı içinde olduğunun belirtilerini vermişti. Ama kimse 65 yaşındaki ünlü atletin birden “ben bir kadınım” açıklaması yapacağını beklemiyordu.

Çocuk yaştan beri cinsiyeti ile ilgili zorluklar yaşadığını, kadınlara bakıp içinden “ne şanslısın, hissettiğin bedenin içindesin” dediğini anlatan Caitlyn Jenner, 80’li yıllarda hormon tedavisine başlamış fakat ailesini üzmemek için bu kararını askıya almış. Şimdi ise bir anlamda hayatı boyunca saklandığı dolaptan çıkıyor ve “yalan söylemekten, rol yapmaktan bıktım. Gerçek ben buyum. Ben bir kadınım.” diyor.

Önemli kararını ilk kez ABD’nin ünlü televizyon gazetecisi Diane Sawyer’in programında açıklayan Bruce Jenner, yaklaşık bir ay sonra karşımıza bambaşka bir insan olarak çıktı. Vanity Fair dergisinin kapağındaki o alımlı, çekici kadını görünce bir an tanıyamamış olabilirsiniz. “Bana Caitlyn de” manşeti ile çıkan dergideki kapak resmi, haberin çarpıcılığı kadar Caitlyn’in güzelliği ile de dikkat çekti. Kim Kardashian geçtiğimiz yıl Kasım ayında PAPER dergisine verdiği çıplak pozla interneti sallamıştı ama yeni Vanity Fair kapağı ile Caitlyn interneti ciddi ciddi kırmışa benziyor.

Eski Bruce Jenner’in yeni Caitlyn Jenner adı ile açtığı Twitter hesabı 4 saat içinde 1 milyona ulaşarak Twitter’da bir dünya rekoru kırdı. Eski olimpiyat rekortmeni, kendinden iki hafta önce resmi Twitter hesabı açan ABD Başkanı Obama’nın rekorunu da egale etmiş oldu ve bununla da kalmadı bu rekoru Guinness Rekorlar Kitabı’na jet giriş yaptı.

caitlyn_jenner_vfCaitlyn Jenner sadece interneti değil konvansiyonel medyayı da kırdı. iQ medya analiz şirketinin araştırmasına göre televizyon ve internetin toplamında 24 saatte 30 bin kere adı geçen Caitlyn Jenner, Nisan ayında ABD başkanlığı için adaylığını açıklayan Hillary Clinton’un 27 binlik rekorunu kırdı.

Caitlyn Jenner’in Vanity Fair’deki göz kamaştıran fotoğrafı ‘meme’ olarak da pek çok şekle girdi. Günlerdir internet kullanıcıları tarafından yorumlanan ve caption’lanan fotoğraflar oldukça alaycı. Ama meme’ler Caitlyn ile alay etmiyorlar; hemen her caption’da Caitlyn’in havası ve zarifliği ile Kim Kardashian ve annesi Kris Jenner’e sıkı bir rakip olacağı vurgulanıyor.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 220. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play