Kindle’ını çöpe at 100 TL kazan

Salı, 23 Nisan 2013 11:52

0000kindle-9960-478C-0777Avustralya’da bir kitabevi okurlarına Amazon’un e-okuyucusu Kindle’dan vazgeçmeleri karşılığında 50 Avustralya Doları (yaklaşık 95 TL) hediye kuponu vermeyi vaat ediyor.

Ülkenin önde gelen bağımsız kitabevlerinden Pages and Pages, her ayın üçüncü cumartesi gününü “Kindle Bırakma” günü ilan ederek bu günlerde Kindle’larını Mosman Village, Sidney’deki mağazasındaki bir çöp kutusuna atıp karşılığında kitabevinin kendi e-okuyucusunu satın almaları halinde okurlarına söz konusu alışveriş kuponunu vereceğini duyurdu.

Okuru yanlış yönlendiriyor
Kitabevinin açıklamasında, Amazon’un Avustralya’daki e-kitap pazarının yüzde 65’inden fazlasını kontrol ettiği ülkede sahip olunan e-okuyucuların yüzde 75’inin ise Kindle olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi: “E-kitap, matbu kitaplar için bir tehdit değildir. Bu yeni format kitapçılara daha çok satış okurlara ise daha çok okuma imkânı sağlıyor. Kitabevlerini tehdit eden şey ise rekabetten kaçınan, Avustralya’da vergi ödemeyen ve okurları sınırlayıcı aygıtlar ve sahte kitap değerlendirmeleriyle yanlış yönlendiren bir şirketten başka bir şey değildir.”

Kampanya başlattılar
Bu arada İngiliz bağımsız kitapçılar Frances ve Keith Smith, Change.org’da Amazon’u “İngiltere’de üzerlerine düşen adil vergi payını ödemeye davet eden bir imza kampanyası başlattı. Halen 110 bin imzaya ulaşan dilekçe yarın İngiltere Başbakanı’na sunulacak.

(Guardian)

Tags