“Kimyasal silah saldırısının sorumlusu Suriye rejimidir” Davutoğlu soruları yanıtladı

Cuma, 30 Ağustos 2013 16:31
page_davutoglu-suriyede-kimyasal-silah-icin-kanit-bulursak-uluslararasi-mudahale-yapilmali_458703993

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ”Doğu Guta’daki kimyasal silah saldırısının sorumlusu Suriye rejimidir. Eldeki bilgiler, muhaliflerin elinde böyle sofistike silahlar olmadığı yönündedir” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu’na Suriye’de binlerce insanın hayatını kaybettiği kimyasal saldırı olayı soruldu.

Dışişleri Bakanı, saldırıyı Suriye rejiminin gerçekleştirdiğine dair hiçbir şüphe olmadığını söyledi.

Davutoğlu özetle şunları ifade etti:

”İstihbarat birimlerimiz ve uzmanlarımız bilgi edinmek için çaba sarfetti. Gerek görgü şahitleri gerek alandan gelen görüntüler çok açık bir şekilde kimyasal saldırıya işaret ettiğini ortaya koyuyor.

Doğu Guta’daki kimyasal silah saldırısının sorumlusu Suriye rejimidir. Rejim başta kimyasal kullanıldığını reddetti ama sonradan kabul etti. Kayıpların tümü muhalefetin kontrolündeki bölgede. Eldeki bilgiler, muhaliflerin elinde böyle sofistike silahlar olmadığı yönündedir. Bizim açımızdan kimyasal saldırıdan rejimin sorumlu olduğuna dair şüphe yok.

Bundan sonra uluslararası toplumun üzerine büyük bir sorumluluk düşüyor. Bizim uluslararası topluma yaptığımız çağrı, katliamın durması için. Uluslararası toplum güçlü bir sinyal vermeli. Önemli olan eldeki bulguların incelenip tepkinin en güçlü tarzda verilmesi. Bugünlerden korktuğumuz için 2 yıldır uluslararası toplumu tepki vermeye çağırdık.

‘ACİL BİR TEZKERE İHTİYACI YOK’

Şu anda acil bir tezkere ihtiyacı görülmüyor. Türkiye bir hukuk devletidir. Kararların nasıl alınacağı bellidir. 3 veya 4 Ekim’e kadar süresi olan bir tezkere ile hükümetimiz zaten yetkilendirildi.” (ntvmsnbc.com)