Kim Bu Hipsterlar?

Perşembe, 4 Aralık 2014 12:45

Moda aslında bir kısır döngü içinde döner durur. Annelerimizin, babalarımızın “bizim zamanımızda da vardı bunlardan” deyişi bundandır. Çünkü moda toplumsal olaylardan direkt etkilenir. Hatta moda tarihine bakıldığında şu anda kullanılan birçok kumaş ya da hayatımızı kolaylaştıran detaylar savaş yıllarında savaş sanayisi ile birlikte girmiştir hayatımıza. Dünya tarihine de bakarsak tıpkı moda gibi dönüp durup aynı şeyleri yaşarız. Aynı kısır döngü içinde.

solange knowles2Ünlü şarkıcı Beyonce Knowles’in kardeşi Solange Knowles’in hipster düğünü geçen haftanın en çok konuşulan olayları arasındaydı. Bu düğünle beraber yine gün yüzüne çıkan ve aslında son yılların en ciddi moda akımı hipster kavramını gündeme getirdi. Peki, kimdi bu hipsterlar?

3Kökeni 1940 ve 1950’lerin Amerika’sına kadar uzanan, aslında caz müzikten doğan bu moda akımı neden yeniden moda oldu ve etrafımızı sardı? 40’lı, 50’li yıllarda Amerika’da ortaya çıkan, müziğin iyisini benimseyip farklılaşmaya çalışan ve biraz da lümpen sayılan kesimin oluşturduğu bir alt kültürdür aslında. Dönemin birçok akımı gibi siyahi kültürden birçok özellik de barındırır. Bağımsız düşünceye, karşıt-kültüre, progresif politikaya, sanata, indie-rock müziğe ilgi duyan, yaratıcılık ve zekaya değer veren genç kitlenin benimsediği bir alt kültürdür. İdeolojik ve düşünsel bir ruh hali olsa da zamanla modaya da yansıyan bu moda akımı genel tüketici davranışlarını da reddeder. Günümüz modasında bu kadar ön plana çıkmalarının en büyük sebebi sanıyorum dünya tarihinde daha önce hiç olmadığımız kadar geçmişe duyduğumuz özlem yatıyor. Filmlerle, kitaplarla desteklenen bir retro hayat tarzı söz konusu. Daha önce hiç olmadığı kadar vintage mağaza, plak dükkanı ve bir çok semtte kurulan bit pazarlarının sayısının hızla artması buna örnek.

 Hazırlayan: Yağmur Bilmez

Dipnot Tablet’in 193. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play