“Kilon kadar öde” Şişman yolculara ek vergi geliyor!

Çarşamba, 27 Mart 2013 15:05

overweight_passeng_2518585bDipnot/Özel - Norveçli ekonomi profesörü Dr Bharat P Bhatta aylık Gelir ve Fiyatlandırma adlı bir akademik dergiye yazdığı yazısında uçaklarda kilolu yolculardan daha fazla daha ücret alınmasını önerince büyük bir tartışmayı da başlatmış oldu.

Daha hafif yolculara ise indirim uygulanmasını öneren Dr Bhatta bu uygulamanın hem havayolu şirketlerine hem de topluma büyük fayda sağlayacağını söylüyor. Bir uçağın yükündeki 1 kiloluk bile bir azalma yılda $3,000′lik bir tasarruf demektir” diyen Bhatta, uygulamanın aynı şekilde karbon emisyonunu da azaltacağını söylüyor.

Bhatta’nın “Kilon kadar öde” uygulaması için üç ayrı modeli var:

Toplam kilo modeli: Her yolcu bagajı ve kilosunun toplamı kadar kilo başında bir ücret ödesin. Örneğin 100 kiloluk bir yolcu 20 kiloluk bagajı ile beraber 120 kilo için, 50 kiloluk bir yolcu ile 10 kiloluk bagajını için ödediği ücretin iki katını ödesin.

Temel kilo modeli: Temel bir fiyat belirlensin. Bu fiyat üzerinden kilo başına indirim ya da arttırım yapılsın.

Yüksek/Avaraj/Düşük kilo modeli: Temel bir fiyat belirlensin. Belli bir kilonun altındakilere indirim yapılsın, ve belli bir kilonun üstündeki yolcular extra ücret ödesin.

Bhatta üçüncü modelin uygun olacağını düşünüyor ve uygulamanın en iyi şekilde yapılabilmesi için havaalanlarındaki Chek-In noktalarına tartı konulmasını da öneriyor. Profesör Bhatta gittikçe artan yakıt fiyatları ile zor günler geçiren hava yolu sektörünün bu uygulamadan büyük yarar sağlayacağını ve yolcuların da kilo vermeye teşvik edileceğini vurguluyor.

Profesör Bhatta’nın bu teklifi şimdi tüm dünyada tartışılıyor. Turizm şirketleri web sitelerinden okuyucularının görüşlerini almak için anketler bile başlattı. İngiltere’de yapılan ankete göre yolcuların %48′i bu uygulamaya olumlu bakıyor.