Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’nin üçgen formülüne yeşil ışık

Cuma, 9 Mayıs 2014 10:00

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ’nin kamuoyunda tartışılan ‘Üçgen formülü’e açık kapı bıraktı.

Bahçeli’nin sıraladığı cumhurbaşkanı niteliklerine katıldığını belirten Kılıçdaroğlu, “Bahçeli, bir isimle bize gelecek. Bizim de kabul edeceğimiz bir isimse neden karşı çıkalım. Aynı şey bizim önereceğimiz aday için de geçerli. İsimler belli olunca her şeyi daha iyi konuşacağız” dedi.

Bahçeli’nin, ‘Çatı aday’ önerisini değerlendiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Sayın Devlet Bahçeli’nin önerilerine gelince. Dikkatle baktım; tabii ki cumhurbaşkanı halkın değerleri ile barışık olmalı. Tabii ki milliyetçi olmalı. Laik, hukuk devletine bağlı, manevi değerleri bilen biri olmalı. Bunlar bizim reddedeceğimiz nitelikler değil. Şimdi görünen o ki her parti titizlikle adayını belirleyecek. Eğer biz aynı görüşleri paylaşıyorsak çıkacak aday da genel kabul görür.

NEDEN KARŞI ÇIKALIM?

Ben de diğer partilere, sendikalara gideceğim Türk-İş’e, Hak-İş’e gideceğim. Odalar Birliği’ne, TÜSKON’a, MÜSİAD’a gideceğim, onların adaylarını soracağım. Sözlerinden anlaşılan Bahçeli, bir isimle bize gelecek. Bizim de kabul edeceğimiz bir isimse neden karşı çıkalım? Aynı şey bizim önereceğimiz aday için de geçerli. İsimler belli olunca her şeyi daha iyi konuşacağız. Ben kısa süre sonra görüşmelerimi yapacağım. İlk görüşmemi Türk-İş’le yapabilirim.”