Kiev’de kriz görüşmesinden sonuç alınamadı

Cuma, 24 Ocak 2014 11:55

Kiev’de muhalefet ile başkan Yanukoviç arasında yapılan görüşmelerden sonuç alınamayınca hükümet karşıtı eylemciler barikat kurmaya devam ediyorlar. Bağımsızlık Meydan’ında polis ile göstericiler arasındaki gerginlik devam ediyor. Eylemciler Tarım Bakanlığını ele geçirdiklerini duyurdular. Cuma günü diğer muhalefet liderleri ile birlikte Başkan Yanukoviç ile 4 saatlik bir görüşme yapan eski boksör, yeni siyasetçi Vitaly Klitschko görüşmeden sonuç alınamadını söyledi.

Urdar partisi lideri Klitschko, tutuklanan eylemcilerin serbest bırakılması koşulu ile sadece eylemlerin dindirileceğinde anlaşıldığını söyledi. Başkan Yanukoviç’in istifasını isteyen eylemciler eylem yasağının da kaldırılmasını istiyor.

Eylemciler artık konuşmanın bir anlamı olmadığını söylüyorlar. “Onlarla barış yapmaya çalışmak elini ısıran köpeğe, ısırma demek gibidir.” diyen eylemciler hükümetin sadece zaman kazanmaya çalıştığını ifade ediyorlar.

Eylemeler Kasım ayında Başkan Yanukoviç ‘in EU ile serbest ticaret anlaşmasını imzalamaması ve Rusya ile bağlarını güçlendirmeye gitmesi ile başladı. Son günlerde gitgide artan çatırmalarda muhaliflerin bildirdiğine göre 5 kişi hayatını kaybetti ve çok sayıda kişi yaralandı.