Kerry, Mursi’nin adını bile ağzına almadı

Pazartesi, 4 Kasım 2013 10:47
EGYPT-US-DIPLOMACY

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin 12 gün sürecek Ortadoğu turunda ilk durağı Mısır oldu. Kerry’nin bu ziyareti darbeden sonra ABD tarafından Mısır’a düzenlenen en yüksek seviyeli temas oldu.

Darbeden sonra gözaltına alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yargılanmasından bir gün önce yapılan ziyarette ABD’nin Mısır politikası açık bir şekilde ortaya kondu.“Geçici yönetimle işbirliğini sürdüreceğiz” diyerek darbe yönetimine desteğini açıkça ifade eden Kerry, devrik lider Mursi’den ise hiç bahsetmedi. Yönetimin şeffaf olması gerektiğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanı hukukun üstünlüğünün önemli olduğunu söylemekle yetindi. “ABD-Mısır ortaklığının, demokratik bir şekilde seçilmiş sivil bir hükümetle temsil edildiğinde daha güçlü olacağına inanıyoruz” diyen Kerry, darbe sonrası kurulan geçici hükümete ise destek verdi.

Kerry, “Geçici hükümetle beraber çalışmaya ve işbirliğimizi sürdürmeye bağlılığımızı teyit ediyoruz. Geçici yönetimin açıkladığı yol haritası uygulanıyor. Bu büyük dönüşümde Mısır’ı destekliyoruz” dedi.

Mursi’den ses kasediyle çağrı yaptı

Wahington-Kahire arasındaki ilişkiler yeniden düzene sokulurken Mursi’den ise çağrı geldi. Mursi’ye ait olduğu iddia edilen bir ses kasedinde ABD ve AB’ye ‘cumhurbaşkanının görevden uzaklaştırılmasının darbe olarak nitelenmesi ve sürece müdahil olarak göreve iadenin sağlanması’ çağrısı yapıldı.