Kerry: Kimyasal silahlar çıkartılınca operasyondan vazgeçtik

Çarşamba, 9 Nisan 2014 10:55

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Suriye’deki krize yönelik olarak Obama yönetiminin tutumu ile ilgili ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’ne ifade verdi. Washington yönetiminin Suriye’deki şiddeti durdurmak için yeterince çaba göstermediği yönündeki eleştirileri yanıtlayan Kerry, geçen yaz sınırlı bir hava saldırısı planlandıklarını ve bunun, sadece Beşşar Esed’in daha fazla kimyasal silah kullandırılmasını engellemeyi amaçladığını söyledi.

John Kerry, planlanan saldırının, Esed’in yeniden hesap yapmasını gerektirecek kadar yıkıcı bir etkiye sahip olmayacağını, bir ya da iki gün sürmesi kararlaştırılan saldırıyla mesaj göndermeyi hedeflediklerini açıkladı.

Fakat Suriye’nin kimyasal silahlarının ülkeden çıkarılarak imha edilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını belirten Kerry, şimdiye kadar Esed yönetiminin kimyasal silahlarının yüzde 54’ünün ülkeden çıkarıldığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, ülkesinin artan biçimde ılımlı Suriye muhalefetine yardım ettiğini dile getirirken, yardımın içeriği ve nereye gittiğine ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

Kerry ayrıca, Suriye’deki iç savaşın, dışarıdan bir askeri müdahaleyle değil, ancak müzakere edilmiş bir anlaşmayla sona ereceğini söyledi.