Kerry, İran’a yaptırım uygulanmaması için ikna turunda

Çarşamba, 11 Aralık 2013 10:44

İran’la nükleer anlaşmanın sağlanmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yeni sınavını bu kez Temsilciler Meclisi’ne karşı verdi. Kerry, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nde P5+1 ülkeleri ile İran arasında yapılan anlaşmayla ilgili Kongre üyelerinin sorularını yanıtladı.

Çoğunluğunu Cumhuriyetçilerin oluşturduğu ve İran’a karşı yaptırımların devam etmesi gerektiğini ifade eden Meclis üyelerine konuşan Kerry, “Hiçbir zaman yaptırım geçirmeyin demiyoruz, şimdi bunu yapmayın. Bu çok hassas bir diplomatik an. Bir yol ayrımındayız, tarihteki gerçekten aks noktalarından birindeyiz. Yolun biri, İran’ın nükleer programına dair uluslararası toplumun kaygılarını ele alan bir çözüme götürebilir, diğer yol ise devam eden düşmanlık ve potansiyel çatışmaya yönlendirebilir.” dedi.

İran’a fırsat vermeleri gerektiğini ifade eden Kerry, “Eğer ABD olarak pazarlığı sonuna kadar sürdüremezsek, P5+1 ülkelerinin geri kalanından ve dünyadaki partnerlerimizden de bunu yapmasını bekleyemeyiz. İranlılara anlaşmaya karşı çıkmak için kamuoyu önünde bir bahane fırsatı vermek istemiyorum. Eğer başarısız olursak, size gelip ek yaptırımlar isteme yönünde taahhüdümüz var.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanlarından Ronald Reagan’ın ‘güven ama teyit et’ sözünü, ‘teste tabi tut ama teyit et’ olarak değiştiren Kerry, Kongre’den bu çerçevede İran’a yönelik yeni yaptırımları şimdilik durdurmasını talep etti.

Kerry, “İran zaman kazanmadı, çünkü silah elde etmek için yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyuma sahip olmak zorundasınız. Bizim planımıza göre, onlar ters yönde ilerliyor. Yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyumlarını imha ediyor. Şimdi gizli yeraltı tesislerine ulaşabileceğiz. Buna sahip değildik. Bu büyük bir anlaşma. Şimdi Natanz’a girme imkanı var ve ne yaptıklarını bilebileceğiz” şeklinde konuştu.

ABD kamuoyunda tartışılan, İran’ın anlaşmayla 30-40 milyar dolarlık rahatlama elde edeceğine yönelik haberleri yalanlayan Kerry, bunun sadece 7 milyar dolar olacağını vurguladı.