Kerry: Esad Alevileri riske atıyor

Cuma, 24 Ocak 2014 15:56

Suriye krizine çözüm için yürütülen Cenevre -2 Konferansı’nın resmi müzakereleri kapsamında rejim ile muhalefet temsilcilerinin bir araya gelmesi beklenirken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’ye barış gücü gönderilmesi ile ilgili ilk defa net açıklamalar yaptı. Dünya Ekonomi Forumu’na katılmak için Davos’ta olan Kerry, El Arabiya kanalına demecinde ‘Barış sağlanması durumunda bir çok ülkenin Suriye’ye barış gücü göndermeyi teklif ettiğini’ açıkladı. Ancak ABD’nin Suriye’ye askeri birlik göndermeyi düşünmediğini söyleyen Kerry, “Bunun uygun olacağını düşünmüyorum. Hiç kimsenin de ABD birliklerinin cephede olması gerektiğini inandığını düşünmüyorum. Birlikleri cephede kabul edilebilecek ve barış gücü misyonunu üstlenebilecek pek çok ülke var. Bundan hiç şüphem yok” dedi.

ESAD: EN BÜYÜK TERÖR MIKNATISI

Öte yandan Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı da ‘teröristler için en büyük mıknatıs’ diye niteleyip “Suriye’yi geleceğe ve barışa taşıyacak yoldaki tek engel o” ifadelerini kullandı. ‘Esad’ın şu an için görevi bırakmasını öngören bir geçiş sürecini kabul etmeye hazır olmadığının’ farkında olduklarını belirten ABD’li bakan, “Muhalefetin de Esad’ın gelecekteki hükümetin parçası olmasına rıza göstermesi mümkün değil” dedi.

Kerry, ‘Esad’ın görevi bırakması durumunda Alevilerin korunacağı’ güvencesi de verdi: “Bir şekilde sadece Esad’ın kendilerine koruyabileceğine inanarak savaşan Alevilere sesleniyorum. Bu doğru değil. Esad bugün itibariyle Alevileri riske atıyor. Suriye’nin tamamını tehlikeye atıyor.”

Kerry ayrıca, Cenevre-2’ye davet edilen ancak daha sonra bu çağrı geri çekilen İran konusuna da değindi. Kerry, “Washington, Tahran’ın Suriye’deki çatışmalara dahli konusunda ihtiyatlı olmayı sürdürüyor. ABD, İran’ı sadece eylemleriyle yargılayabilir sözleriyle değil” dedi. Kerry, geçiş hükümeti önören Cenevre-1 bildirisine de atfen “İran konuya gerçekçi ve dürüstçe müdahil olmalı” dedi.