Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar’a Uluslararası Ölçekte İki Mimari Ödül

Cuma, 14 Temmuz 2017 17:33

Ünlü yönetmen Kutluğ Ataman’ın Erzincan’da kurduğu Mehmet Ali Bey Palangası’nın içine yapılan Erginoğlu & Çalışlar imzalı ev, iki uluslararası mimari ödül kazandı.

2006 yılından bu yana World Architecture Community tarafından düzenlenen WA Awards kapsamında “Palanga/KA Evi” adıyla yarışan proje, “inşa edilmiş proje” kategorisinde hem siteye üye olanların oylamasında hem de jüri oylamasında ödüle layık görülen projelerden biri oldu.

Geçtiğimiz yıllarda çiftçilik ve hayvancılıkla ilgilenmeye başlayan Kutluğ Ataman ailesinden kendisine kalan bir arazide hem çiftlik işleri ile ilgilendiği zaman kalabileceği bir konut hem de sanat ve film çalışmalarına odaklanabileceği bir mekan hayal atti ve bu hayalini Erginoğlu & Çalışlar mimarlık ofisinin projesiyle hayata geçirdi.

Kutluğ Ataman’ın Mehmet Ali Bey Palangası adını verdiği çiftlikte inşa edilen ev, Munzur Dağlarının harika manzarasına hakim bir noktada bulunuyor.Çiftlik evi aynı zamanda Doğu Anadolu’da modern mimarinin uluslararası standartta çok önemli bir örneği olma özelliğini de taşıyor.

ev 2 ev 3 ev 4

ev 5