Kenya’nın sembolü olan fil kaçak avcılar tarafından öldürüldü

Pazar, 15 Haziran 2014 14:42

Kenya’nın sembolü haline gelen uzun dişli fil Satao, kaçak avcılar tarafından öldürüldü. Zehirli oklarla telef edilen 50 yaşındaki Satao, Kenya Doğu Tsavo Ulusal Park’ının en gözde hayvanlarından biriydi.

Satao, Kenya’da koca dişleri olan, hatta dişleri yere kadar uzanan ve nesli tükenmek üzere olan nadir fillerden biri olarak biliniyordu. Kenya’da Doğu Tsavo Ulusal Parkı’nda GPS ve cep telefonlarıyla takip altında bulunan fil, yine de kaçak avcıların hedefi olmaktan kurtulamadı.

Satao yaşadığı bölgede Kenya Vahşi Hayat Birimi tarafından 18 ay boyunca izlenmişti. Ancak, kaçak avcılar Mart ayından bu yana izlemeye aldıkları fili zehirli oklar kullanarak öldürmeyi başardı. Durumu fark eden yetkililer, olay yerine veterinerler gönderdi ancak fil kurtarılamadı.

Satao’nun koca dişleri için öldürüldüğünü belirten ulusal park yetkilileri, bu fil için şimdiye kadar çok sayıda turistin burayı ziyaret ettiğini belirtiyor. Filin ölümünün kendileri ve Kanya için büyük bir kayıp olduğunu belirten park yetkilileri çok üzgün olduklarını belirttiler. Afrika’da her yıl binlerce fil, sadece dişlerine yönelik talep yüzünden öldürülüyor. Fil dişleri değerli eşyaların yapımında kullanılıyor. (Independent)