Kenya Yasta! Tüyler ürpertici detaylar Dipnot Tablet’te!

Cumartesi, 28 Eylül 2013 14:14

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Kenya son yıllarda turizm geliri sayesinde ekonomisi iyiye giderken, 2013 seçimleri ile de siyasette nispeten istikrarlı bir döneme girmişti. Kenya’ya düzenlenen doğa turları sayesinde ülkenin hem popüleritesi artmış hem de ekonomiye döviz akışı sağlanmıştı. Tüm dünya Ortadoğuda bitmek bilmeyen iç savaşa odaklanmış ve Afrika’nın doğusunda kaynayan kazanı bir süreliğine unutmuşken, geçitiğimiz Cumartesi günü başkent Nairobi’de meydana gelen ve 62 sivilin hayatını kaybettiği silahlı terör saldırısı ise sadece Kenya’da değil tüm kıtada barışın tehdit altında olduğunu bir kez daha ve en acı şekilde hatırlattı.

Kenya, Somali’nin güneyinde hüküm süren ve Kenya’nın da bir fiil dahil olduğu iç savaşta El Kaide uzantısı örgüt El Sebab’dan Somali’den çıkması için uzun süredir tehditler alıyordu. Afrika Birliğinin bir parçası olarak Kenya Somali’de cihadistlerin ilerleyişini engellemek için asker bulunduruyordu. Cumartesi günü başkent Nairobi’de  gerçekleşen silahlı terör saldırısı kıtada zaten kırılgan olan huzuru tamamen bozdu.

Görgü tanıklarının anlattıklarına göre yaklaşık 15 kişilik silahlı grup, kendilerini taşıyan bir araçtan inip ellierinde AK47 otomatik tüfekleri alarak bir anda AVM’nin girişinde bulunan güvenlik görevlilerine ateş açıyorlar ve böylece güvelik engelini aşarak AVM’den içeri giriyorlar. Yine görgü tanıklarının anlattıklarına göre içeride yaylım ateşi açarken bir yandan da el bombası fırlatıyorlar. AVM’ye Kenya askerlerinin müdahele etmesinin ardından sivilleri rehin olarak alan El Sabab twitter üzerinden eğer kendilerine zor kullanılırsa tereddüt etmeden rehinleri öldüreceklerini söylüyor. 4 gün süren operasyonun sonunda 5 saldırgan ölü ele geçirilirken diğer 11 saldırgan ise canlı yakalanıyor. Saldırganlardan biri olay yerindeki bir kurbanın kıyafetini giyinerek AVM’den polise yakalanmadan kaçıyor. Daha sonra Nairobi havaalanından Türkiye’ye gelmek üzere bi THY uçağına binecekken yakalanıyor. Yakalanan saldırganlar hakkında Kenya otoriteleri tarafından teyid edilmiş detaylı bir bilgi bulunmuyor.

SALDIRIDAN DİPNOT’LAR

İngiliz medyasının en çok üzeride durduğu noktalardan bir tanesi saldırganlardan birinin “Beyaz Dul” lakaplı Samantha Lewthwaite olma ihtimali. İngiltere’de 7/7 bombalı saldırısında intihar bombacılarından biri olan eşinin ardından, kendisi de terör örgütlerine katılan ve Somali’ye kaçan Lewthwaite Kenya’da aranmaktaydı. Geçtiğimiz Pazartesi günü Kenya dışişleri bakanının açıkladığına göre yakalanan saldırganların arasında daha önce defalarca terör olaylarına karışmış Britanyalı bir beyaz kadın olduğunu doğruladı. Bu açıklama şüpheleri daha da güçlendirdi. İngiliz hükümetinden saldırganın Lewthwaite olduğuna dair henüz bir teyid gelmedi ancak, görgü tanıkları beyaz bir kadının AVM içinde saldırganlara direktif verdiğini söylüyorlar.

Nairobi’nin en işlek AVM’lerinden biri olan Westgate’da aynı gün 8,5 aylık hamile Türk asıllı Hollanda vatandaşı doktor Elif Yavuz ve eşi de hayatını kaybedenler arasındaydı. 33 yasındaki Elif Yavuz Harvard Üniversitesindeki doktora eğitimini tamamladıktan sonra Bill Gates derneğinde çalışmış, ardından yakın zamanda Clinton derneğine geçmişti. Clinton derneğinin Salı gününkü toplantısında konuşan eski Amerikan Başkanı Bill Clinton, Elif Yavuz’u kaybetmekten dolayı ne kadar üzüntü duyduğunu anlatan oldukça duygusal bir konuşma yaptı. Yavuz hayatını Afrika’daki fakir ve hasta insanlara adamış bir sıtma uzmanı doktor olarak görev yapıyordu. Eşi Ross Langdon da ödüllü bir mimardı. Çift öğle yemeği için gittikleri alışverişmerkezinde düzenlelen saldırıda hayatlarını kaybettiler. Olay yerinin fotoğrafları arasında Ross’un Elif’e siper olur şekilde sarılmış ve kanlar içinde yerde yatarkenki görüntüleri ana medyada gösterilmese de bir kaç haber sitesinde görülebiliyor. Bu fotograf saldırının acımasızca ve çoluk çocuk, kadın ya da hamile ayIrmaksızın yapıldığını en açık şekilde gözler önüne seriyor.

Tüm Kenya’yı yasa boğan saldırıda yeğeni ve yeğeninin nişanlısı da kurbanlar arasında bulunan Kenya devlet başkanı Uhuru Kenyatta televizyondan hakla yaptığı açıklamada 3 gün boyunca ulusal yaş ilan etti. Saldırının Kenya’nın birlik ve beraberliğine zarar veremeyeceğini söyleyen Kenyatta ayrıca “hepimiz biriz” manasına gelen #weareone hastaği ile birlik beraberlik kapmanyası başlattı. Sosyal medya’dan da Kenya’ya güç vermek için destek mesajları yağdı.

Kenya istihbaratı ise AVM’de inceleme yaparken bir yandan da nasıl olup da böyle bir istihbarat zafiyeti gösterdikleri konusunda eleştiriliyorlar. Amerikan Federal soruşturma bürosu FBI ve İngiliz yetkililer ise Çarşamba günü itibarı ile AVM’de incelemelerine başladılar. İngiliz istihbaratı saldırıya katılan Britanya vatandaşları hakkında daha fazla bilgi edinmeyi umuyor.

İldem Wilson