Kendini siyahi sanan beyaz kadının tuhaf hikayesi

Pazartesi, 22 Haziran 2015 10:17

ABD’li bir yurttaşlık hakları savunucusu Rachel Dolezal, düne kadar Afrika kökenli Amerikalı halkın haklarını koruyan sivil toplum örgütü NAACP’nin lideriydi. Fakat 37 yaşındaki aktivistin yıllardır insanları siyah olduğuna inandırdığı, etnik kökeni ile ilgili yalan söylediği ve aslında Alman ve İsveç kökenli yüzde 100 beyaz ırktan olduğu ortaya çıkınca, Dolezal görevinden istifa etmek zorunda kaldı. ABD’yi şok eden bu tuhaf olaya insanlar önce kınayarak, sonra dalga geçerek tepki verdiler. Fakat sorun şu ki açık seçik ortaya çıkan gerçeğe rağmen Rachel Dolezal halen siyah olduğunu iddia ediyor ve sözünün arkasına duruyor. Bu da etnik, cinsel, kültürel kimliklerin nasıl belirlendiği, kimin ne olduğuna, kimin nasıl karar verdiği konusunu tartışmaya açıyor.

Rachel Dolezal yaklaşık iki haftadır hem internet medyasının hem de televizyonların en çok konuşulan konularından biri oldu. Washington eyaletindeki Spokane adlı bir kentte siyahilerin haklarını koruyan dernekte liderlik yapan Rachel Dolezal koyu bir bronzlaştırıcı ve sık bir perma yardımı ile kendini siyah ya da melez olarak tanıtıyordu. Fakat Dolezal’ın anne ve babasının aktivistin tamamen beyaz olduğunu açıklaması yıllardır süren kandırmacayı açığa çıkardı. Daha önce kişisel Facebook hesabından da siyah bir adamı babası olarak tanıtan Rachel Dolezal, yerel bir televizyonda ırkçı saldırıya maruz kaldığını anlattığı bir röportaj sırasında yakayı fena eleverdi. Beklenmeyen bir anda gelen “Siz siyah mısınız?” sorusuna cevap veremeyen Dolezal, bir anda kaçarak uzaklaşmayı seçti. Dolezal’ın telaşlı kaçış anı sosyal medyada günlerce alay konusu oldu.

Rachel Dolezal’a getirilen eleştiri sadece beyaz olduğu halde siyah gibi davranması, beyaz tenine bronzlaştırıcı sürüp düz sarı saçlarına boya ve perma yaptırması yüzünden değil, sorun Dolezal’ın siyah olmanın verebileceği bazı pozitif ayrımcılıktan yararlanmak için bunu yapmış olması. Örneğin; üniversite başvurusunda siyah olduğunu belirterek çoğunlukla siyah öğrencilere burs imkanı tanıyan Horward üniversitesinden yüksek lisans bursu almış olması ve sahte siyah görüntüsü ile NAACP liderliğine kadar yükselmiş olması. Dolezal beyaz olduğunu belli etseydi belki bu pozisyona gelemeyecekti.

Dolezal(8)Daha sonra elinden alından yüksek lisans bursunun başvurusunda kendi siyah olarak tanıtan ancak beyaz bir öğrenci olarak eğitimine devam eden Dolezal üniversitede başvurduğu asistanlık görevine alınmayınca bu defa üniversiteyi beyazlara karşı ayrımcılık yapmak ile suçluyor ve mahkemeye veriyor ancak davayı kaybediyor. Bu olayın ardından insan hakları çalışmalarına yönelen Dolezal’ın NAACP’nin liderliğine kadar devam eden yalanlar üzerine kurulu yükselişini ailesinin açıklaması durduruyor. Dolezal’ın kendini ırksal ayrımcılığa maruz kalmış Amerikalı bir siyah olarak göstererek kariyer yaptığını gören ailesi bu kandırmacaya daha fazla dayanamıyor. Dolezal ise ailesinin bu iddiasını reddediyor ve “onların benim biyolojik ailem olduğu nereden belli?” diyerek konuyu yine çıkmaza sürüklüyor.

Rachel Dolezal’ın en önce çıkan özelliklerinden biri hiç bir soruya dürüstçe yanıt vermeden sürekli kafa karıştıran açıklamalara başvurması. Dolezal, “Siz siyah mısınız?” sorusuna “Ben kendimi siyah olarak tanımlıyorum” gibi politik cevaplar verirken, “Aileniz beyaz olduğunuzu söylüyor, buna ne diyorsunuz?” sorusuna ise “Onların ne söylediği beni ilgilendirmiyor” şeklindeki kaçamak ve alakasız cevaplar ile çıktığı tüm televizyon programlarında inatçı sahtekarlığını sürdürmeye devam ediyor.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 222. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play