Kayıp Malezya uçağı için yeni umut

Pazar, 23 Mart 2014 12:35

Fransız uydularının, kayıp Malezya uçağına ait olabileceği belirtilen görüntüler kaydettiği açıklandı.

Malezya Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fransız uydu görüntülerinde Hint Okyanusu’nun güneyinde yüzen cisimler tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, cisimlerin nerede tespit edildiği ya da büyüklükleri konusunda detay verilmedi.

ÇİN DÜN 22.5 METRELİK CİSİM TESPİT ETMİŞTİ

Kuala Lumpur-Pekin seferini yapan Malezya Havayolları’nın 239 kişiyi taşıyan yolcu uçağının kaybolmasının üzerinden dün tam iki hafta geçti.

Uydu görüntülerinde geçen hafta da enkaza benzetilen cisimler tespit edilmesinin ardından Avustralya’nın 2500 kilometre açıklarında yapılan aramalardan bir sonuç çıkmamıştı. Ancak Çin dün, uydu görüntülerinde bölgede büyük bir cisim tespit edildiğini duyurmuştu.

Yayınlanan 18 Mart tarihli görüntülerde Hint Okyanusu üzerinde 22.5 metre uzunluğunda, 13 metre eninde bir cisim yer alıyor. Cismin yer aldığı nokta, Avustralya’nın 16 Mart tarihli uydu görüntülerinde tespit ettiği olası enkaz bölgesine 120 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Her iki görüntü arasındaki mesafenin, aramanın doğru noktada yapıldığını gösterdiği belirtiliyor.

AHŞAP CİSİM TESPİT EDİLDİ

Uydu görüntülerinde bu cismin belirlenmesinin ardından, bir araştırma uçağının bölgede başka cisimler de tespit ettiği belirtildi.

Avustralya Deniz Güvenliği İdaresi’nden Mike Barton, arama uçağının tespit ettiği ahşap bir cismin etrafında, ne olduğu anlaşılmayan başka cisimler de olduğunu ancak bunların yakından incelenemediğini söyledi. Söz konusu cisimlerin, farklı renklerdeki kemerler olabileceği belirtildi.