Kayıp Kız üzerine düşünceler

Salı, 21 Ekim 2014 12:27

Dikkat: Bu yazıda Kayıp Kız filminin sürpriz olan birkaç detayı etraflıca tartışılıyor.

- Gillian Flynn’in aynı adlı romanından uyarladığı ve David Fincher’ın yönettiği Kayıp Kız (Gone Girl) senenin en iyi filmlerinden biri. Romanın kendisi beklenmedik gelişmeleri ve şoke eden sürprizleriyle yayınlandığı ülkelerde bir fenomen haline geldi. Okurların kitabı çok sevmelerinin en önemli sebeplerinden birinin Flynn’in kullandığı “güvenilmez anlatıcı” tekniği olduğu kanısındayım. Bu teknik tabii filme de yansıyor ama kitaptaki gibi geniş kapsamlı değil.

- Tom Sawyer ve Huck Finn’in hikayelerine ilham veren Missouri eyaletinde sıcak bir temmuz sabahı, Nick (Ben Affleck) ve Amy (Rosamund Pike) evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanmaktadırlar. Fakat o sabah Amy aniden ortadan kaybolur. Geri dönmeyince de Nick ne kadar masum olduğunu iddia etse de tüm şüpheleri üzerine çekmeye başlar. Kitap gibi filmin ortasına kadar da Nick’in gerçekten Amy’yi öldürüp öldürmediğinden seyirci olarak biz de şüpheleniyoruz. Çünkü Amy’nin günlüğünden yapılan alıntılarda çiftin New York’ta geçirdiği rüya gibi birkaç yıldan sonra, Nick’in annesi hastalanınca Missouri’ye taşınmalarıyla aralarını açılmasını izliyoruz. Bir ara Nick Amy’yi şiddetle itiyor. Amy kendini korumak için bir silah alıyor vs. Baştan biraz eblehimsi olsa bile sempatik gelen Nick yavaş yavaş gözümüzde bir katile dönüşüyor.

- Sonra film seyirciyi ters köşeye yatırmaya başlıyor. Nick, Amy’yi aldatıyormuş. Amy de Nick’in bu yaptığını görünce ondan intikam almak için onu öldürmüş gibi yapmış. Ama hem de nasıl bir planlamayla. Buradan da anlıyoruz ki Amy haza bir psikopatmış! Amy’nin, kocasının onu çok daha genç bir kızla aldatmasını kabullenememesi anlaşılır bir reaksiyon. Bunun için Nick’i elektrikli sandalyeye mahkum etmeye çalışması ise biraz abartıya kaçıyor.

- Zaten buradan sonra da filmde Amy tam anlamıyla manyak bir canavara dönüşüyor. İnsanları manipüle ediyor, adam öldürüyor, çılgın planlarla hamile kalıyor filan. Filmin bu taraflarına bakıp Kayıp Kız’ın kadın karşıtı bir anlatı olduğunu düşünenler var. Fakat böyle bir yorum yapmakta hatalılar.

Hazırlayan: Ali Arıkan

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK 

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play

Tags