Kaybedenlerin ama asla ezilmeyenlerin felsefesi: Thug Life

Çarşamba, 13 Mayıs 2015 13:08

“İstersen başına gelenleri saatlerce, günlerce aylarca, hatta yıllarca düşünüp, analiz edip kırılan parçaları bir araya getirmek için uğraşabilirsin. Ya da istersen o parçaları olduğu yerde bırakıp yoluna gidersin.” Tupac Shakur’dan klasik bir Thug Life atarı.

Harlem’in yetiştirdiği en ünlü rapçilerden biri olan rahmetli 2Pac ya da asıl adıyla Tupac Shakur’un hayat felsefesi olan Thug Life şimdilerde sosyal medya ile yeniden hayatımıza girdi. Sayısız video ve görselde atarlanan insanlar, ağızlarında sigara, gözlerinde güneş gözlüğü ve rapçi şapkası ile 2Pac’ın Thug Life duruşuna gönderme yapıyorlar. ABD’den çıkan ve her zaman olduğu gibi tüm dünyaya yayılan bu felsefe kaybedenlerin ama asal ezilmeyenlerin felsefesi.

thug-life-pngleri2Thug Life bir yaşam felsefesi olarak varoşlarda zor şartlar altında sınıfsal ve sosyal ayrımcılığa uğrayan ama bu sebepten dolayı komplekse girip ezim ezim ezilmek yerine her türlü durumda tavrını koyup altta kalmadan cevabını yapıştırma sureti ile gerçek yaşamda uygulamaya konuluyor. Yani parası pulu, yüksek yerlerde tanıdıkları, ya da eğitimi olmayan dezavantajlı insanların bu durumlarının verdiği garibanlıkta dövünüp ezilmek yerine başı dik, taşı gediğine koyan cevapları ile tavırlarını ortaya koymaları anlamına geliyor.

Tabii bu felsefe şimdilerde sadece parası pulu, imkanı olmayanlar için değil, sadece zor bir durumda kalan ama atarlı cevabını yapıştırıp ezilmeyenleri de temsil ediyor. Bu yüzden sosyal medyadaki paylaşımlarda Thug Life felsefesine benzetilen her durum ve an bu hashtag ile paylaşılıyor. İnternette fenomen haline gelen o gözlüklü, sigaralı ve rapçı şapkalı görüntünün çeşitli versiyonları Thug Life’i andıran her durum için kullanılıyor.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 216. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play