Kavgaya neden olan ‘Türkiye Kürdistanı’ rapordan çıkartıldı

Pazartesi, 9 Aralık 2013 16:55

İlk kez Cüneyt Özdemir’le 5N1K programında dile getirilen, daha sonra ise BDP’nin hazırladığı kanun tasarısında yer edinen ‘Türkiye Kürdistanı’ ifadesi Meclis’te kavgaya neden oldu. Meclis Genel Kurulu’nda Bütçe Görüşmesi tutanaklarından “Kürdistan” kelimesinin çıkarılması için yapılan tartışma büyüyünce MHP ve BDP’li vekiller kavga etti.

Hasip Kaplan’ın konuşma yaptığı sırada BDP’li İdris Baluken ve Sırrı Sakık ile MHP’li Özcan Yeniçeri oturdukları yerden birbirleri ile konuşmaya başladı. Bu sırada Baluken ile Yeniçeri arasında sözlü sataşma yaşandı.

Ardından ise Sakık ve Baluken tartışmayı sürdürdü. Sinirlenen Baluken, Yeniçeri’ye yumruk atmaya kalkıştı.

Birkaç defa yumruk sallayan Baluken’e araya giren diğer milletvekilleri engel olmaya çalıştı. Bu sırada Yeniçeri ise oturduğu masasından hiç kalkmadı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin, BDP’nin 2014 yılı bütçesi muhalefet şerhinde geçen “Türkiye Kürdistanı” ifadesi nedeniyle yarın bütçe üzerinde Genel Kurul’da konuşma yapmayacağını açıkladı.

Arbedenin ardından 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı’nda, BDP’nin yazdığı ve içerisinde “Türkiye Kürdistanı” ifadesinin de bulunduğu muhalefet şerhinin, Anayasaya ve İçtüzüğe aykırı olduğu gerekçesiyle rapordan çıkartılmasına karar verildi.

Türkiye Kürdistanı ifadesi Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir tarafından ilk kez Cüneyt Özdemir’le 5N1K programında kullanılmıştı.