Kavala’da Osmanlı Mimarisi!

Çarşamba, 27 Ağustos 2014 09:55

Imaret Hotel, Yunanistan’ın Kavala kentinde 19. yüzyıldan kalma tarihi bir Osmanlı eseri. Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılan bu eser, zamanında mektep, medrese ve aşevi olarak kullanılmış. İmaret, son 10 yıldan bu yana Yunanistan’ın en değerli oteli olarak gösteriliyor.

Greece, Kavala, Hotel Imaret at night - Photo by ImaretBu harika yapı, Türk-Yunan ilişkilerinin en kötü dönemlerinde bar, lokanta, diskotek olarak kullanılmış. Sonra da kaderine terk edilmiş. Ta ki İzmir kökenli tütün tüccarı Kavalalı iş kadını Anna Misirlian’ın himayesine girene kadar. Misirlian’ın maddi ve manevi katkıları sayesinde, imaret bugün çok lüks ve şık bir otel olarak hizmet veriyor.

003285-06-indoor-spa-poolİmaret’in restorasyonu birinci sınıf yapılmış. Her oda ve suit cömert bir şekilde dekore edilmiş . Odalar Molton Brown mumları ve seçkin Bulgari tuvalet malzemeleri ile donatılmış. Orijinal şömineler ise iç dekorasyonu kusursuz hale getiriyor.

003285-02-rooftop-terraceOtelin üç avlusu bulunuyor. Üç avluda ya da güzel açık sarnıçta keyif yapabilirsiniz. Bunlar dışında İmaret’in çay salonunun samimi atmosferi, akşamüstü çayı için kusursuz bir mekan. Fortunum & Mason çaylarından içmeyi ihmal etmeyin.

kavala-imaret-312158_1000_560Caminin ve Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evinin de bulunduğu tarihi eser içerisinde rehberli turlar da düzenleniyor. Gezmenizi tavsiye ederiz. Akşamları için İmaret’in etkileyici bir şarap listesi var. Konuklar, Kavala’nın ve denizin çarpıcı manzaralarına hayran kalarak, yemeklerinin tadını özel terasta çıkarabilirler.

Hazırlayan: Aslı Göknar

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play