Katar Emiri 6 Yunan adası aldı

Salı, 5 Mart 2013 10:45

640x392_6609_245316Yunanistan’a sıklıkla tatile giden Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife Al Sani, bu kez 8.4 milyon euro’ya altı ada satın aldı.

Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife Al Sani, sıklıkla ailesiyle birlikte tatile gittiği Yunanistan’dan bu kez altı ada satın aldı. Serveti 30 milyar euro’yu bulan Katar Emiri birkaç yaz önce görüp hayran kaldığı bu adalara toplam 8.4 milyon euro ödedi. The Guardian’a da konu olan bu satınalmaya göre, Al Sani Yunanistan ile İtalya arasındaki İyon denizinde bulunan Ehinadon adalarından 5 bin dönümlük Oksia adası için 4.9 milyon euro, diğer 5 ada için de 3.5 milyon euro verdi.

OKSIA ADASI’NA SARAY YAPTIRACAK

Ehinadon adalarının bağlı olduğu İthaki Adası Belediye Başkanı Yiannis Kasianos’un verdiği bilgiye göre, Katar Emiri, Oksia adasında saray inşa etmek istiyor. İlk başta Tapu kadastro dairesinde sadece 250 metrekarelik imar izni verileceği söylendiğinde, Katar Emiri Al Sani’ni yanıtı şu olmuş: “250 metrekare ancak tuvalete yeter.” Katar Emiri’nin mimarları şimdiden çizimlere başlamışlar bile.

KATAR EMİRİ DE OLSA BİR YILI BULUYOR

Belediye Başkanı Kassianos, Yunanistan’da ada olmanın zorluğuna da işaret ederk, “Her ne kadar Katar Emiri olsa bile kağıt üzerinde işlemler bir yılı buluyor” dedi. Kassianos, 24 çocuğu bulunan Al Sani’nin her çocuğuna bir ada hediye etmek istediğini de belirterek, “Bakarsınız bize yeni Belediye Sarayı binası bile inşa eder” diye konuştu.

The Guardian

Tags