Kaspersky’ye göre Amerika bilgisayar parçalarına casus yerleştirmiş

Çarşamba, 18 Şubat 2015 11:43

İnternet ve bilgisayar güvenliği için geliştirdiği programlardan tanıdığımız Rus yazılım şirketi Kaspersky, 30 ülkede yapılan 300 milyon dolarlık vurgun iddiasından sonra, ABD’nin 30 ülkede binlerce kişiyi izlediğini de iddia etti. Bu kişilerin genellikle devlet kurumlarında veya başka kilit konumlarda çalışanlardan oluştuğunu söyleyen şirket, Amerika’nın bunu 2001’den beri yaptığını öne sürdü.

Kaspersky’ye göre ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), Western Digital, Seagate ve Toshiba gibi sabit disk markalarının ürünlerinde gizlenmiş casus yazılımla, internete bağlı tüm bilgisayarları uzaktan izliyor. Şirket, 30 farklı ülkedeki kişisel bilgisayarlarda casus yazılım tespit ettiklerini açıklıyor. İran’ın başı çektiği virüslü ülkelerden bazıları ise, Rusya, Pakistan, Afganistan, Çin, Suriye, Yemen, Cezayir ve Mali.

Eski bir NSA çalışanı, İngiliz Reuters ajansına verdiği röportajda Kaspersky’nin iddialarını doğruladı ama “Tam olarak hangi yazılım yükleniyor ve amacı ne onu bilemiyorum” diyerek kafalarda soru işareti bıraktı. NSA yetkilileri ise henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Kaynak: Karnaval.com