Kartal Yuvası Eze

Çarşamba, 1 Nisan 2015 13:19

Eze, denizden 500 metre yükseklikte yer alan, tam anlamıyla bir Ortaçağ köyü. Alfred Hitchcock, Kelepçeli Aşık filmini burada çekmiş. Fotoğraf tutkunları için ise biçilmiş kaftan.

Eze’ye ilk önce Romalılar daha sonra Liguryalılar yerleşmeye başlamış. 1543 yılında Fransa Kralı I. François, Şarlken’e karşı Kanuni Sultan Süleyman’dan yardım istemiş. Bunun üzerine Osmanlı donanmasının başında olan Barbaros Hayrettin Paşa, Toulon’da Fransız donanmasıyla birleşerek Nice’i ve Eze’i almış. Yüzyıllar sonra Eze, 1860 yılında Fransa’nın egemenliği altına girmiş.

bar 01Eğer Mart ve Kasım ayları arasında buraya gitmeye karar verirseniz, iki yıldızlı Michelin Restaurant La Chevre D’or’da yemek yemenizi tavsiye ederiz. Bu restoranın bulunduğu otelde kalmanızı önereceğiz zaten.

Chateau-de-la-Chevre-dOr-SeaviewAyrıca köyden ayrılmadan 265 yıllık yerel parfüm fabrikası Fragonard’a mutlaka uğrayın. Buradan bölgeye ait sabun, parfüm, aromatik yağ alabilirsiniz.1747′de kurulan diğer parfüm fabrikası Galimard’ın parfüm müzesini ise 08.30-18.30 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Hazırlayan: ASLI GÖKNAR

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 210. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play