Kars’ta öldürülen 9 yaşındaki M.A.’nın katil zanlısı yakalandı

Cumartesi, 12 Nisan 2014 11:35

Kars’ta kaçırılarak öldürülen 9 yaşındaki M.A.’nın katil zanlısı yakalandı. Kars Valisi Eyüp Tepe, katil zanlısının 23 yaşındaki A.B. olduğunu söyledi. Katil zanlısı kentteki hassasiyet nedeniyle il dışına gönderildi, tutuklanarak cezaevine konuldu. Günlerdir Kars’ta Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen çok sayıda vatandaş, olaya tepki göstermek için eylem yapmıştı.

Suçunu itiraf eden şahıs çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Zanlı hakkında açıklama yapan Vali Eyüp Tepe şunları söyledi:

FAİL 23 YAŞINDA

Fail Kars nüfusuna kayıtlı, 1991 doğumlu A.B. Oto galerisi var. 23 yaşında. Hırsızlık ve kız kaçırmadan sabıkası var. M.A.’nın kaçırıldığı gün 14.10 ile 16.30 arasında cinayeti işlediği değerlendiriliyor.

İL DIŞINA GÖNDERİLDİ

Akşam 20.00 sularında yakaladık. Bir süreç var. Sorgu süreci, adli süreç, tutuklama ve sevk süreci var. Gece 03.00’e kadar sürdü. Faili hassasiyet nedeniyle il dışına (Erzurum’a) gönderdik.

HER BİR KAMERA İNCELENMESİNE 25-30 SAAT AYRILDI

Başlangıç itibariyle elimizde çok güçlü veriler yoktu. Az veriye rağmen ilimizdeki 25 MOBESE kamerası ve 20 işyeri kamerası teker teker 25-30 saat her birine zaman harcanarak incelendikten sonra neticeye ulaşıldı.

FAİL, ÇOCUĞUN BABASINI TANIYOR

M.’nin babasıyla fail daha önceden tanışıyorlar. Aralarında alışveriş de var. Akrabalıkları yok.

”2 SAAT 40 DAKİKADA OLAY BİTİYOR”

Kars Emniyet Müdürü Ercan Çakmak, 9 yaşındaki M.A.’nın katil zanlısının yakalanmasına ilişkin, “Digor pazarında karşılaşıyorlar. M.A. evine bırakılmasını istiyor. Çocuğu aldıktan sonra olayın olduğu yere götürüyor. 2 saat 40 dakikada olay bitiyor. Zanlı sonra Erzurum’a kaçıyor” dedi.

”ARTIK HUZUR İÇİNDE UYUYACAK”

Küçük çocuğun yakınlarından Burhan A. duygularını şu cümlelerle ifade etti:

“Çok mutluyum, çok sevinçliyim. Bundan sonra artık huzur içinde uyuyacak. Ben hep demiştim M., huzur içinde yatmadığı sürece bende dahil olmak üzere hiç kimsede huzur bırakmayacağım dedim. Emniyet mensuplarımızın yoğun çabaları ve yoğun çalışmaları sonucu sonuca vardık. İnsanlığın yüzkarası yakalanmıştır ve Erzurum’a gönderilmiştir. Çok mutluyum. Buradan bütün Kars’a, bütün Karslıya, bize destek veren bütün Türkiye’ye, 76 milyona teşekkür ediyorum. M.’nin adına hepsine teşekkür ediyorum. Türkiye’ye ben ‘M.’nin amcaları, teyzeleri’ diyorum. Sizin de, hepimizin de gözü aydın olsun. Sonuçta alnımızın akıyla bu olayın içinden çıktık. Başımız dik, alnımızın lekesini sildik. Artık M. de huzurlu, Türkiye de huzurlu. Artık herkes çoluk çocuğunu rahatlıkla okula gönderebilir. Şimdilik böyle artık herkes rahat olsun. Mutluyuz, huzurluyuz.”