Karlar altındaki İpek Yolu’nda 72 saattir mahsur durumdalar

Cuma, 13 Aralık 2013 15:27

Şırnak’ın Cizre ilçesi ile Mardin’in Nusaybin ilçesi arasındaki tarihi İpek Yolu’da şiddetli kar yağışı nedeni ile mahsur kalan yüzlerce araç ve binlerce insan dondurucu soğukla TIR ve Kamyonların oluşturduğu trafikte bekliyor. Hürriyet’in haberine göre yolda mahsur kalanlardan bazıları 72 saattir kurtarılmayı bekliyor.

Çalışmaları izlemek üzere bölgeye giden Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay “Gıda ve battaniye gibi malzemeleri ulaştırmak üzere helikopterler hazır bekletiliyor. Sivil ve askeri helikopterler uçuş yapamadığı için havadan destek ulaştırılamıyor. Tahminimiz, akşama kadar inşallah çözüm bulunacak ve yol açılacak” dedi.

Hürriyet.com.tr ye konuşan TIR şoförü Abbas Saylı durumlarını böyle anlattı: “40 saattir aç, susuz, perişan haldeyiz. Sürekli 155’i arıyoruz, ‘Tamam yardım gönderiyoruz’ diyorlar ancak ne gelen var ne de giden. 40 kilometreden fazla araç kuyruğu oluştu. Yolcu otobüslerindeki çocuk ve kadınları hali bizden de beter durumda. Çaresizlik içindeler. Araçlarımız bozuldu, ısınma problemi de başladı. Sesimizi kimseye duyuramıyoruz. Birilerin bize yardım etmesi için bekliyoruz. Bu geceyi nasıl geçireceğimizi bilmiyorum” dedi.

Aynı yolda mahsur kalanlar arasında Irak uyruklu 69 yasındaki Sabri Muhammed Derviş kalp krizi geçirdi. Vatandaşların yardımı ile sağlık merkezine götürülen TIR şoförü hayatını kaybetti.