Karayalçın: Yola karşı değilim ama Gökçek provokatif davrandı!

Cumartesi, 26 Ekim 2013 12:11
murat-karayalcin

 

ODTÜ arazisi üzerinde inşaatına başlanan yol projesi hem tartışılmaya hem de protesto edilmeye devam ediyor. Yol kavgası (malesef) her zaman olduğu gibi yine iktidar ve muhalefet cephesinden veriliyor. Şimdi geriye doğru yaslanın ve sakin bir şekilde bu satırları okumaya başlayın. Kıyamet kopartan ODTÜ Yolu’nun ‘gerekli olup olmadığı’ konusunda topladığımız bilgileri ve neden tartışıldığını sıralayalım.

-Öncelikle ODTÜ Yolu projesi ilk olarak 1991 yılında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın zamanında hazırlandı. 1993 yılında başkanlık koltuğuna oturan Melih Gökçek, yolun yapılması için ODTÜ yönetimi ile anlaştı ve bugünkü proje 1994 yılında onaylandı. Ancak 1995 yılında doğal sit alanı ilan edilen ODTÜ arazisi Tabiat Koruma Kurulu’nun onayına tabi oldu.

-1995’ten 2007 yılına kadar ise Başkan Melih Gökçek ‘yasal süreç’ nedeniyle bir çalışma yapamadıklarını söyledi. Ancak bir ODTÜ yöneticisi, yol yapımına 20 yıl sonra başlanmasının ‘yasal süreç’ nedeniyle değil ‘siyasi hesaplar’ yüzünden olduğunu söyledi.

-Aynı görüşte olan bir diğer isim ise projenin altına ilk imzayı atan Murat Karayalçın. Konu ile ilgili görüştüğümüz, bir nevi de projenin mimarı olan Karayalçın, ‘yolun yapımına karşı olmadığını, o tarihte de şimdi de bu yola ihtiyaç olduğunu’ söylüyor. Karayalçın, ‘Burada tartışılması gerekenin Gökçek’in nihai kararı beklemeden gece yarısı kamu arazisine girerek provakatif davranmasıdır’ diyor.

Fuat Kahraman’ın yazısının devamı Dipnot Tablet’in bu haftaki sayısında.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android için Google Play Store’dan da ücretsiz indirebilirsiniz

https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr