“Kararlılığımızdan dönüş yok” ABD Dışişleri Bakanı’ndan operasyon sinyali

Cumartesi, 31 Ağustos 2013 08:46

john-kerry-has-been-pushing-for-air-strikes-in-syriaAmerikan Dışişleri Bakanı John Kerry, “Suriye’deki kimyasal saldırıyla ilgili bulgular son derece açık ve bizi birşeyler yapmaya zorluyor” dedi.

Kerry, Suriye’deki gelişmelere ilişkin bir açıklama yaptı.

Suriye’deki saldırılarda kimyasal silah kullanıldığına yönelik kesin bulgular olduğunu söyleyen Kerry, “Bu bizi birşeyler yapmaya zorluyor” dedi.

“Obama gibi ben de şuna inanıyorum ki bu mevzunun ABD halkıyla tartışılması gerekiyor. Bu bizim sorumluluğumuz. ABD halkıyla konuşmalı ve kongre üyelerine danışmalıyız” diyen Kerry şunları kaydetti:

“Bugün hükümetin açıklayacağı rapor önemli. Çünkü bulgularımız çok net ve bizi bir şey yapmaya zorluyor. Benim sözlerime inanın demiyorum. Hepiniz kendiniz okuyun ve kanıtlara bakın. Binlerce kanıt var. Bunlara bakıp kendi kararınızı verebilirsiniz.

İstihbarat birimlerimizin edindiği bilgilere kendiniz ulaşabilirsiniz. Şam yakınlarında 21 Ağustos’ta gerçekleşen saldıraya ilişkin istihbarat komitemiz durumu dikkatli bir şekilde değerlendirdi. Şunu söyleyebilirim ki Irak savaşından farklı bir durum var. Biz bunun tekrarlanmasını istemiyoruz. Bir takım adımlar atıyoruz. İnsanların kendi kararını kendilerinin vermesini istiyoruz. Kanıtlar bakımından her şeyi halka sunamayacağız.”

Kerry ayrıca, “Esad rejiminin kimyasal silahlarının olduğunu biliyoruz. Bu silahları birçok kez kullandığını biliyoruz. Küçük miktarlarda kullandı ve hala kullanmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

Kerry, Esad için “haydurt” ve “katil” ifadelerini kullandığı açıklamasını şu sözlerle bitirdi:

“Bu diktatörü görmezden gelirsek, olay tekrarlanma riskine sahip.”