“Kararlar gayrimeşrudur” Kılıçdaroğlu’ndan Ergenekon yorumu

Salı, 6 Ağustos 2013 09:50

050820131826258947408CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ergenekon Davası” kararlarına ilişkin, “Özel Yetkili Mahkemelerin verdiği kararlar gayrimeşrudur” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ergenekon Davası” kararlarına ilişkin, “Özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar hukuken, siyaseten ve ahlaken meşru kararlar değildir. Bu mahkemelerin verdiği kararlar, gayrimeşrudur” değerlenmesinde bulundu.
Kılıçdaroğlu, Ergenekon Davası kararlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. “Özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar hukuken, siyeseten ve ahlaken meşru kararlar değildir. Bu mahkemelerin verdiği karlar gayrimeşrudur” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Demokrasilerde insanlar siyasi otoriteye bağımlı, özel yetkili mahkemelerde değil, bağımsız, hukukun üstünlüğüne inanan normal mahkemelerde yargılanır. Bu nedenle, özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar hukuken, siyaseten ve ahlaken meşru kararlar değildir. Bu mahkemelerin verdiği kararlar gayrimeşrudur.

Bu mahkemeler adalet dağıtmaz. Çünkü bunlar adından da anlaşılacağı üzere özel yetkili mahkemelerdir. Bu mahkemeler siyasal gücün emrinde olan ve onun buyruklarını yerine getiren mahkemelerdir. Hukukun üstünlüğü kavramı bu mahkemeler için geçerli değildir. Bu mahkemelerin temel işlevi üstünlerin hukukunu yani siyasal iktidarın buyruklarını egemen kılmaktır.”