Karaman: Kadına bakarken dokunmadan boşalmak orucu bozmaz

Pazartesi, 7 Temmuz 2014 16:37

İlahiyat profesörü Hayrettin Karaman’ın ‘Orucu bozmayan şeyler’ listesi tartışmaya yol açtı. Hayrettin Karaman, Orucu bozmayan durumlara ilişkin, “Kadına bakarken dokunmadan boşalmak orucu bozmaz” fetvası verdi.

Karaman’ın Ramazan ayına özel fıkhi bilgiler içeren yazılar kaleme aldığı 12 maddelik “Orucu bozmayan şeyler” listesinde, “Eşini öpmek”, “Kadına bakarken dokunmadan boşalmak” gibi ifadelere yer verdi. Ayrıca ‘gıybet’in de orucu bozmadığı savunulan liste, sosyal medyada tartışmaya yol açtı. Karaman’ın Yeni Şafak gazetesinde “Orucu bozmayan şeyler” başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle:

 

1- Oruçlu olduğunu unutarak yemek , içmek ve birleşmek. (Unutmamakla beraber istemeden, kazara boğazından içeri bir içecek veya yiyeceğin girmesi/kaçması müctehidlerin çoğuna göre orucu bozar ve yalnızca kaza gerekir ama bazı müctehidler, “Ümmetim unutma, yanılma (hata, kaza) sebebiyle yaptıklarından bir de zorlanarak yaptıklarından sorumlu değildirler (bunların hükmü kaldırılmıştır)” mealindeki hadise dayanarak” bunların da orucu bozmadığını ifade etmişlerdir.

2- Oruçlu iken uykuda ihtilâm olmak.

3- Kadına bakarken dokunmadan boşalmak.

4- Krem veya sürme kullanmak.

5- Eşini öpmek.

6- Gıybet etmek.

7- İstemeden kusmak.

8- Boğazına toz, un vb. kaçması

9- Geceleyin cünüb olup yıkanmadan imsak vaktini geçirmek.

10- Dişlerinin arasında kalan ve nohut tanesi kadar olmayan bir şeyi yutmak.

11- Denizde, nehirde, banyoda ve benzeri yerlerde yıkanmak, banyo yapmak.

12- Deri altına, adaleye veya damara iğne yaptırmak.