Kara Melek’ten bügüne intikam dizileri

Çarşamba, 21 Ekim 2015 14:58

Son dönemde intikam konulu diziler furyasının fitilini Ezel’in ateşlediğini söylemem gerek. Hatırlarsanız dizinin sloganı bile intikam kokuyordu: “İhanet onları ayırdı, intikam birleştirecek.” Öncesinde Acı Hayat ve Ihlamurlar Altında dizileri intikam dizileri olarak başlamış sonrasında aşk çıkmazına evrilmişti, keza ömrü vefa etmese de Nefes de bu türevde bir diziydi. Yerli televizyon tarihimizde Kara Melek’ten Şeref Meselesi’ne, Alev Alev’den Dila Hanım’a, Eski Hikaye’den Canan’a, Karadayı’ya kadar ekranda pek çok intikam anlatısı yer alırken Tozlu Yollar gibi şimdilerde hatırlanmayan birçok TV dizisi tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı.

BİR MONTE KRİSTO KONTU ESİNLENMESİ DAHA: EVE DÖNÜŞ 

İntikam dizileri furyasının en güncel örneği Eve Dönüş ATV ekranlarında izleyicilerle buluştu. Dizi kocası ile en yakın arkadaşının birlikteliğini öğrendikten sonra kocası (Tardu Flordun) tarafından öldürülmeye çalışılan ve bir balıkçı (Cansel Elçin) tarafından kurtarılarak hayata tutunan, bambaşka biri olarak evine dönen kadının (Dilşad Çelebi) hikayesini anlatıyor. Estetik ameliyatlarla bambaşka biri haline gelen Pınar’ın eve dönüşü büyük intikam planının başlangıcı oluyor. Bir diğer yeni dizi Hatırla Gönül’de ise Yusuf’un (Engin Öztürk) öldürülen oğlu için intikam peşinde koşacağının sinyallerini aldık ilk bölümde. Düşmanları ise müstakbel aşkı Gönül’ün (Gökçe Bahadır) tanımadığı babası Kürşat belli ki. Bildik bir hikaye değil mi, ekranda defalarca izledik.

Kadın intikamının Eve Dönüş’ten önceki son örneği Beren Saat ile ekranlara gelen İntikam olurken, intikam çetesi konseptinin akıllarda kalan örneği ise elbette Suskunlar’dı. Dizi bize cezaevinde işkence gören 4 genç adamın geçmişin intikamı için çıktığı yolu anlattı. Suskunlar şimdilerde “Game of Silence” adıyla NBC ekranlarına gelmeye hazırlanıyor.

İNTİKAM YABANCI DİZİLERİN DE GÖZDE KONUSU 

Evet, intikam hikayeleri bizde olduğu kadar yabancı ekranlarda da popüler. Örneğin; Türkiye’de İntikam adıyla yayınlanan dizi Revenge adlı yabancı diziden uyarlama…  Çoğu intikam hikayesinin esin kaynağı ise Monte Kristo Kontu. Kitabıyla aynı adı taşıyan onlarca uyarlamanın yanında Revenge ve Ezel gibi dizilerde bu hikayeden esinlenilen TV projeleri arasında. Yabancı intikam dizileri denince akla Alias da geliyor  Vengeance Unlimited da… Vengeance Unlimited için ayrı bir parantez açmak gerekir, dizi yaratıcı intikam çözümleriyle izleyiciyi başka bir serüvene davet ediyordu. Sezonlarca Dexter’ın tüm kötülerden intikamını da izledik, The Vampire Dairies sayesinde vampirlerin intikam hikayelerine de şahitlik ettik.

Revenge_DÜNYA EZEL’İN İNTİKAMINA KİLİTLENDİ 

Türkiye yapımı intikam dizileri dünyaya da satıldı. Ezel; İran, Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Karadağ, Arnavutluk, Çek Cumhuriyeti, Kazakistan Bulgaristan, Slovakya, Şili, Peru, Kolombiya gibi 47 ülkeyi ekrana kilitlerken, İntikam satıldığı 30 ülkenin ve özellikle Orta Doğu’nun gözdesi oldu. Amerikan versiyonu yerine kültürel yakınlık nedeniyle Türk uyarlaması tercih edilen dizi Beren Saat’in Orta Doğu’da parlayan yıldızını daha da yükseğe taşıdı.

Dila Hanım, Kazakistan, Gürcistan, İran, Hırvatistan, Kosova ve Bulgaristan’da izleyici çekerken Ezel Ermenistan’da yeniden çekilerek ekrana geldi. Karadayı 40 ülkeye satılırken Mahir Kara’nın babasını kurtarma çabası ve intikam yemini haftalarda Türkiye’yi ekrana kilitledi.

SOSYAL MEDYA DA İNTİKAMI SEVİYOR 

Digital Age’e göre, The Netfork’un sosyal medya takip aracı Meltwater Buzz’ı kullanarak yaptığı çalışmada, 21-27 Mart 2011 tarihleri arasında yayınlanan toplam 57 dizi ve programla ilgili sosyal paylaşım sitelerindeki yorumlar takip edildiği çalışmada en çok yorum yazılan diziler arasında üçüncü sırayı Ezel alıyordu. Somera’nın araştırmasına göre

İntikam dizisi final bölümünde 1.036 mesaj alarak kendi tarihinin en yüksek etkileşimine imza atmıştı. Yani izleyici intikamın alındığı o dakikalarda yorumlarıyla sosyal medyada sıkça yer almıştı. Eve Dönüş dizisi ise ilk bölümüyle zirveyi zorlayamamasına rağmen henüz afişi yayınlandığında Twitter’da TT olarak bir ilke imza atmıştı.

Hazırlayan: GİZEM MERVE KABOĞLU

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 239. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play