Kar etmeyen Twitter borsada tavan yaptı!

Cuma, 8 Kasım 2013 12:22
twitter-para

Sosyal medya firmalarının borsa atağında Twitter da hamlesini yaptı. New York Borsası’nda işlem görmeye başlayan Twitter hisseleri 26 dolardan satışa sunuldu. Hisselere gösterilen yoğun ilgi neticesinde senet değeri 45,10 dolara yükseldi. Bu yükselişle şirketin değeri de 25 milyar dolara çıktı.

Twitter halka arzı internet sektöründe Facebook’un ardından ikinci büyük halka arz olarak dikkat çekti. Facebook hisseleri 38 dolar fiyattan borsaya girmişti. İlk gününde hisse başına 23 sent kazanç sağlayan Facebook hisseleri daha sonra ivmesini kaybetmişti. Ancak şirketin Temmuz ayı rakamlarında mobil reklam gelirlerin parlak olması Facebook’u tekrar hisse başına 50 dolar fiyatına getirmişti.

Twitter’ın halka arzda ilk günkü hızlı performansını koruyup korumayacağı merakla bekleniyor. İlk gün yüzde 82 değer artışına ulaşan Twitter bazı analistleri etkilemiş durumda. Üye sayısı gittikçe artan Twitter’ın geleneksel medyanın ciddi rakibi olduğunu belirten analistler Twitter’ın değerinin daha da artacağını belirtiyor.

Ancak bazı uzmanlar bu halka arza şüpheyle yaklaşıyor. Bu uzmanlar Twitter’ın hala kar etmediğine dikkat çekiyor. Facebook halka açıldığında kar ettiğini belirten uzmanlar Twitter’ın kar etmeyen bir şirket olarak fiyatının şişmiş olabileceğini belirtiyor.