Kapatılan NTV Tarih yeniden yayınlanıyor

Çarşamba, 28 Mayıs 2014 18:42

Gezi eylemleri sonrası hazırladığı ‘Yaşarken Yazılan Tarih‘ sayısı nedeniyle geçtiğimiz yıl yayından kaldırılan NTV Tarih dergisi, ‘#tarih’ adıyla bir yıl sonra yeniden okuyucusuyla buluşuyor.

1 Haziran’da bayilerde olacak dergi, Gürsel Göncü’nün yayın yönetmenliğinde ve kapanan derginin istifa eden kadrosuyla hazırlandı. Derginin ilk sayısının kapak konusu Soma’da yaşanan faciaya atfen ‘Türkiye ve Dünyada Madenciliğin Trajik Tarihi‘ olarak belirlendi.

Yayınlanamayan sayı da hediye

Dergi, ayrıca, bir yıl önce yayınlanamayan ‘Fevkalade Nüsha‘yı da okurlarına hediye ediyor. NTV Tarih kapanmasının ardından bir süre internet üzerinden yayın yapmış, ardından kapatılmasına neden olan ‘Gezi Direnişi‘ konulu 54′üncü sayısı kitap olarak basılmıştı. ‘Yaşarken Yazılan Tarih – Gezi Direnişi ve Halk Hareketlerinin Geçmişi‘ adıyla Metis Yayınları tarafından basılan kitap, derginin son sayısında yer alan yazı ve görsellerden oluşuyordu.

tarih

‘Bu daha başlangıç demiştik’

#tarih ekibi adına açıklama yapan Gürsel Göncü, şu ifadeleri kullandı:

“Dergimizin twitter sayfasına 1 Haziran 2013’te şöyle yazmıştık: ‘Taksim Gezisi protestoları… Yaşarken yazılan tarih. Türkiye tarihinde pek benzeri görülmeyen bir kendiliğinden hareket’. Sonrası malum. Bizler ekip olarak istifa ettik. (…) Kimseyi suçlamadık, kötülemedik, işimizi yaptık, işimizle varolmaya çalıştık. ‘Bu daha başlangıç, yeniden buluşacağız’ demiştik. Bir sene sonra hem bağımsız dergimizle karşınıza çıkıyoruz hem yayınlanmayan sayıyı güncelleyerek sizlere hediye etmenin heyecanını yaşıyoruz.”

 

Kaynak: Diken