Kapalıçarşı’dan Gezi isyanı

Salı, 18 Haziran 2013 13:53

kapalicarsi_59246Gezi Park’ı eylemlerinden zarar gören Kapalıçarşı esnafı isyan etti. İşleri yüzde 70 azalan esnaf oturma eylemi yapacak.

Türkiye’de Gezi Parkı protestoları esnafta ağır yara açtı. İmalat sanayinden turizme kadar 10 binlerce işyerinde ciddi cirosal düşüşler gerçekleşti. Ancak eylemlerden en ağır yarayı Kapalıçarşı esnafı aldı.

Turist sayısındaki hızlı düşüşle birlikte esnafın ciroları yüzde 70 azaldı. 3 bin 600 işyerinin bulunduğu Kapalıçarşı’da, eylemlerin 20 günlük faturası 500 milyon dolar oldu. Hem hükümetten hem de eylemcilerden sağduyu beklediklerini ifade eden esnaf temsilcileri, şu an birçok işyerinde işten çıkarmaların yaşandığını, olayların 15 gün daha sürmesi durumunda Kapalıçarşı’nın kepenk kapatmak zorunda kalacağını söyledi.

Olayların son bulması için kendilerinin de demokratik eylemler planladıklarını belirten bölge esnafı, bu kapsamda Sultanahmet Meydanı’nda toplanmaya ve oturma eylemi yapmaya hazırlanıyor. Eylemin mesajı ise sağduyu ve huzur olacak.

TURİST KAÇTI

Arap turistlerin dahi Türkiye’den geri dönmeye başladığını belirten Kapalıçarşı Esnaflar Derneği Başkanı Hasan Fırat, gelinen noktada günlük ciro düşüşünün yüzde 70′i bulduğunu söyledi. Olayların turizm sezonuna denk gelmesiyle faturanın daha da ağırlaştığını ifade eden Fırat, şunları kaydetti: “Buradaki esnaf bu 3 ayda kazandığıyla, yıllık kirasını ödüyor. Kapalıçarşı neredeyse çöktü. 30 yıldır bu kadar keskin bir şok dalgası yememiştik.”

300 KİŞİ İŞİNDEN OLDU

Kapalıçarşı’da 20 günün faturası; 25 bin kişi çalışıyor. 300 kişi işinden oldu. Turist sayısı yüzde 90 azaldı. İşyerlerinin günlük cirosu 5 bin dolardan 200 dolara indi. 500 milyon dolar ciro kayboldu.

EYLEMLER SÜRERSE THY’DE ZARAR GÖRÜR

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Gezi Parkı eylemlerinin Türkiye’ye yapılmış en büyük kötülüklerden biri olduğunu belirterek, “Türkiye’de ‘her taraf yanıyor, yakılıyor’ gibi bir imaj yansıtılıyor” dedi. Bu durumun Türk ekonomisine verdiği zararın hep birlikte görüldüğünü söyleyen Topçu, “Şu anda Taksim’de esnaf kan ağlıyor. Tabii ki bunun yansımaları olur, çok dikkatli olmamız gerekiyor” değerlendirmesini yaptı. Türkiye’nin rakipleri tarafından şu an içinde bulunulan durumun çok iyi kullanıldığını ve yurt dışına bu kozların verilmemesi gerektiğini vurgulayan Topçu, şöyle devam etti: “Bunların uzun vadede bir etkisi olmaz. Ama kısa vadede orada mevsimsel olarak çalışan, konaklama yerlerinin ve alışveriş merkezlerinin ciddi şekilde etkilendiğini duyduk. Bundan da üzüntü duyuyoruz.” Gezi Parkı olaylarının İstanbul’un imajına zarar verdiğini kaydeden Topçu, THY’nin bu eylemlerden herhangi bir zarar görmediğini, ancak eylemlerin uzun süre devam ettiği takdirde Türkiye’nin imajına ciddi zararlar vereceğini belirtti. Topçu, bu durumun etkisinin THY’ye ve Türk ekonomisine de olumsuz yansıyacağının altını çizdi.