Kapadokya bu dünyaya ait değil!

Perşembe, 15 Ocak 2015 11:53

Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya, medeniyetler, düşler, gerçekler arasında başka bir yer! Sürreal bir doğa var burada. Yeşil olmadığı halde bu kadar büyüleyici olmayı nasıl başardığı gerçekten anlaşılmaz. Sanki taşlarında bir büyü var ve bakanı kendisine bağlıyor. İnsana bulunduğu zamanı ve dünyanın geri kalanını bir anda unutturan, hiç görmeyene anlatmanın pek mümkün olmadığı bir yer. İlk görüldüğü anda verdiği duygu bile Kapadokya’yı bambaşka kılar.

Kapadokya, Turgut Uyar’ın bu şiirini hatırlatıyor.

Hiçsizliğe

Tanrı sen ne kadar güzelsin

Bir hiç olarak

Ormansın belki bilmiyorum

Belki ormanda bir ağaçsın şuncacık

Bir pazartesi günüsün

İnsanları dupduru edemeyen

Bütün karayollarında ve demiryollarında

Gider gelirim bütün dünyada

Ama biliyorum Kırşehir`de mezarsın

Bir kilisesin Kapadokya`da

Sözgelimi yumurtada zarsın

Ustasın sabahları yapmada

En katı yoklukları koyarak insanın içine

Akşamüstlerinde biraz gaddarsın

Sular ve zamanlar kararırken

Ne yapalım

Bari bağışlayalım birbirimizi.

1Kapadokya’da “Sacred House” adlı otele gitmenizi tavsiye ediyoruz. Muhteşem tasarımı ile Sacred House, hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim yaşamanıza neden olabilir. Kapadokya Ürgüp’te bulunan otel, 250 yıllık bir Rum konağında yer alıyor. Sanki bir Ortaçag kalesi. Ürgüp’te bu tasarımda bir mekan olacağını beklemiyorsunuz. İçeri girince ister istemez aklınıza “Eyes Wide Shut” filmindeki parti sahnesi geliyor. “Saklı Ev”in Spa’sına mutlaka girin. Mümkünse sevgilinizle! Spa’nın adı, cehennem anlamına gelen “Inferno”. Birbirinden güzel duşları, mistik masaj odaları ile görülmeye değer.

teraSacred House’un odalarında tarihi ve modern unsurları bir araya getirmişler. Odaların hepsinin birbirinden farklı mimarisi ve hikayesi var. Odaların Sanctuary, Bacchus, Eski Şapel, Kral’ın Egosu, Anka’nın Yatağı ve Dolunay gibi isimleri var.

Heykeller sanki Rönesans çağından çıkıp gelmiş. Taş duvarlara sahip odalarda görkemli şömineler ve en kaliteli banyo malzemeleri var. Küvetler harika! doldurup içinde mutlaka banyo keyfi yapın. Demedi demeyin!

3 (1)“Angels & the Searchers” adlı restoranında yemek yiyin ya da içki için. Restoran, yılanlı sütunlarla bar ve kış bahçesi kısmından ayrılıyor. Bardaki Murano kristalleri gerçekten çok zevkli seçilmiş.

Sacred House dünyanın en iyi otelleri yarışmasında Conde Nast tarafından iki kez birincilik kazanmış. Birincisi “Dizayn ve İnovasyon”da “En Mükemmel Otel” ödülü; diğeri ise “En Mükemmel European Servis” ödülü…

Hazırlayan: ASLI GÖKNAR

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play