Kanye West’in derdi ne?

Salı, 17 Şubat 2015 13:08

Yine bir ödül töreni, yine Kanye West ve yine Beyonce… Bu defa gecenin mağduru ise indie müzisyen Beck.

Geçtiğimiz hafta, son yılların belki de en renkli ve olaylı Grammy törenlerinden birini izledik. Hem prodüksiyonu hem de sanatçıların renkli rekabetleri açısından oldukça canlı bir ödül töreni yaşandı. Bu yıl 57.’si gerçekleşen Grammy Ödülleri NARAS (Ulusal Kayıt Sanatı ve Bilimleri Akademisi) üyeleri tarafından yine oylama ile belirlendi. Ancak oylama sonuçları herkesi memnun etmedi. Ünlü indie rock müzisyeni Beck’in  “Morning Phase” adlı albümüyle sürpriz bir şekilde yılın albümü ödülünü alması R&B müzisyeni Kanye West’in tepkisini çekti.

Madonna’nın tuhaf matador kostümü ve askılıklı poposundan sonra Grammy’lerin en çok tartışma yaratan olayı Kanye West’in yılın albümü ödülünü alan isim açıklandığındaki tepkisi oldu. Ödülünü almak için sahneye çıkan Beck’in ardından tüm davetlilerin şaşkın bakışları altında kendini bir an için sahneye atan Kanye West birkaç saniye içinde geri inip yerine oturdu.

Kanye West aynı hareketin bir benzerini 2009 yılında bu defa VMA’de en iyi video müzik ödülünü alan Taylor Swift’e yapmıştı. Taylor Swift henüz ödül konuşmasını bitirmeden sahneye fırlayan Kanye West, “sözünü bitirmene izin vereceğim, ama şunu söylemeliyim, gelmiş geçmiş en iyi müzik videosu Beyonce’nindir” demişti. Neye uğradığını şaşıran Taylor Swift ödülü elinde sahneden inmişti. Bu olayın ardından çok eleştiri alan Kanye West öylesine daralmıştı ki ülkeyi terk edip İtalya’ya yerleşmişti. Kanye haksızlığa dayanamadığını, kendini bir tür “kültür askeri” olarak gördüğünü ve sanata saygı duyulmasını istediğini söylemiş ve bir daha asla ödül törenlerine katılmayacağını da açıklamıştı. Ancak aradan 6 yıl geçti ve Kanye West sözünü bir kenara bırakıp bu defa Grammy Ödülleri törenine katıldı. Tesadüf bu ya, bu sene de Beyonce yine müzik listelerini altüst etmişti. Ama gelin görün ki yılın en iyi albümü Beyonce’ye gitmedi. Yılın en iyi albümü Grammy’si, hiç bir promosyon yapmadan çıkardığı albümü ile satış rekorları kıran Beyonce yerine, 90’li yılların indie efsanesi Beck’e gitti. Ve Kanye yine yaptı yapacağını. Eşi Kim Kardashian ile birlikte oturduğu yerden fırlayıp sahneye çıkan Kanye birkaç saniye durduktan sonra hiçbir şey söylemeden sahneden inip yine yerine geçti. Beyonce ve eşi Jay Z de dahil tüm salonu yine şoke eden Kanye’nin bu davranışı ilk önce tam olarak anlaşılamadı. Daha sonra E! mikrofonlarına derdini anlatan Kanye “Beck sanata saygılı olsun ve o ödülü Beyonce’ye iade etsin” dedi. Kim Kardashian ise bu yorumları yapan Kanye’yi dinlerken kameralar karşısında ne yapacağını bilemedi. Zoraki gülümsemesi ve şaşkın bakışlarından anlaşıldığı üzere, ünlü sosyetik güzel Kim Kardashian, Kanye’nin o sert açıklamaları sırasında bayağı ter döktü.

Kanye West’in söz konusu yorumuyla büyük bir tartışma da başladı. Beck gibi bir sanatçıya ve ödül törenindeki o önemli ana yaptığı saygısızlık nedeni ile eleştiriler alan Kanye, ünlü alternatif Rock grubu Garbage’in solisti Shirley Manson’dan ağır eleştiri aldı. “Kanye’nin yaptığı şımarıklık sanata en büyük saygısızlıktır” diyen Shirley Mason “Beck gibi alçak gönüllü bir sanatçıya yapılan bu hareket büyük bir kabalık” dedi. Ödül töreninde Kanye’nin hemen arkasında oturan ünlü müzisyen John Legend ise Kanye’nin yaptığını ilk önce bir şaka olarak algıladığını ve komik bulduğunu fakat Kanye’nin daha sonrasında yaptığı Beck ile ilgili yorumlara alsa katılmadığını söyledi. John Legend, “Beck çok sayıda enstrüman çalabilen gerçek bir sanatçıdır. Onun müziğini yıllardır satın alıp dinliyorum. Beck’in ödül alması sürpriz olabilir ama bu onun sanatının kalitesi ile ilgili değildir. Akademinin kararını saygı ile karşılıyorum ve Beck’i ödülü için kutluyorum.” dedi.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play