Kanser tedavisi gören çocukların ve ailelerinin yanında olmak için yola çıkan bir vakıf: KAÇUV

Pazartesi, 4 Nisan 2016 09:53

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “Fark Yaratanlar” programı yedinci sezonunda da devam ediyor. Yedinci sezonun on ikinci Fark Yaratan’ı Kanserli Çocuklara Umut Vakfı oldu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya genelinde 200.000 çocuğa her yıl kanser tanısı konurken, tedavisi devam edenler ve nüksedenler de dâhil edildiğinde bu rakam 300.000’e yaklaşıyor. Türkiye’de ise kanser hastası çocuklarla ilgili resmi bir istatistik yok. Tam sayı bilinmese de her yıl 3.000’e yakın çocuğun kanser hastalığına yakalandığı tahmin ediliyor. Kanserin uzun ve yorucu yolculuğunda hem ailelerin hem de çocukların rahat bir şekilde tedavilerine devam etmeleri için bir vakıf uzun süredir çalışmalarda bulunuyor.

2000 yılında kurulan Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), kanser hastalığına yakalanmış çocuklar için birçok farklı projeler geliştiriyor. Bu projelerden ikisi “Çocuk Kâşifler Sanal Dünyada” ve “Oyun Benim İlacım”. Geliştirilen bu projelerle çocukların dış dünyadan kopmasını engellemeyi, hastalık süresince çocukluklarını yaşamaya devam edebilmelerini amaçlıyor. Bu projeler arasında belki de en önemlisi “Aile Evi”. Aile Evi, çocukları kanserle savaşan ailelerin kullanımı için KAÇUV tarafından hizmete açıldı. Tamamen bağışlarla yapılan KAÇUV Aile Evi, kanser tedavisi için şehir dışından gelen ve maddi imkânı olmayan ailelerin tedavi süresince bakım, beslenme ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşılıyor.

KAÇUV bünyesinde bulunan Aile Evi’nden bu güne kadar 300’ü aşkın aile faydalandı. Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, kanser hastalığına yakalanmış çocukların umudu oldu. Onlara en ihtiyacı oldukları dönemde tedavilerinin aksamaması için gerekli desteği sağladı. Normal hayattan kopmamaları ve çocukluklarını yaşayabilmeleri için çalışmalarda bulundu. Hem kanserle yaşamakta zorlanan ailelerin hem de küçük yaşta kansere yakalanmış çocukların hayatlarında kolay kolay unutulmayacak bir fark yarattı…

-

Fark Yaratanlar videolarını izlemek ve paylaşmak için:

www.farkyaratanlar.org

www.facebook.com/FarkYaratanlar

https://twitter.com/farkyaratanlar

www.youtube.com/user/turkeychangemakers

www.sabancivakfi.org