Kanal yöneticileri uyanın çok geridesiniz

Salı, 30 Eylül 2014 11:38

Dizi eleştirisi, program yazısı derken televizyonun içeriğinden kendisini, kanalları konuşamaz olduk. Bu hafta sizlere TV kanallarının marka konumlandırması ve pazarlama stratejisi hakkında yazmak istedim. Sezon malumunuz yeni açılıyor ve tüm yaz boyunca kanallar Eylül projelerini duyurmak için farklı tanıtım mecralarını kullandılar.

Örneğin Star ve TV 8 sezonun en belirgin örneklerini verdi bizlere. Star “Starsan Star’dasın” diyerek, TV8 ise mutluluk kanalı olma misyonuyla tanıtımlarına yön verdi. Her ne kadar TV8’in tanıtım filmi samimiyetsiz olduğu yönünde eleştiri oklarına maruz kalsa da, Star’ın kanalının yıldızlarından Büyük Hilmi’yi kullanarak duyurduğu “Bir kamyon star Star’da” videosu çokça tıklandı. Kanal D uzun yıllardır yaptığı gibi kanalının ünlü simalarını bir video ile bir araya getirirken, Fox TV daha çok outdoor ve basın reklamlarını kullanarak “Ben de varım” dedi. Üstelik Fox’un tanıtım ilanlarında yalnızca ünlü simalar değil işin mutfağındaki, kamera arkasındaki yönetici ve yetkilileri de vardı.

Peki, bizim kanallar hala bu “sıradan” tanıtımlarla kendilerini izleyiciye arzu nesnesi olarak sunmaya çalışırken dünya kanalları neler yapıyor? Şimdiden sizden ricam mendillerinizi hazırlayın, gözleriniz yaşaracak.

İlk örneğim Fransa’dan… Canal Plus’un bol ödüllü reklam serisinden bir videoyu sizlere sunmak istiyorum. Kanalın sinema filmlerine dikkat çeken reklam filminde bir ayı oynuyor.

Erotik Bir Programın Reklamı Nasıl Yapılır?

Erotik bir program reklamı yazı dışında bir görsel kullanmadan yapılabilir mi? Peki dikkat çekici olabilir mi? Brezilya’da yayında olan MTV Erotica bunu başarmış. 2001 yılına ait bu reklam oldukça ilham verici değil mi? http://www.youtube.com/watch?v=o78twuAt3os

Şimdi Belçika’dayız… TNT Belgium kanalın dizi merkezi olduğunu vurgulamak için ilginç bir tanıtım hazırlamış. Gerçek ile kurguyu birnirine karıştıran viral video birkaç sene öncesine ait olmasına rağmen hala hatırlanıyor ve ben dahil TV ile iç içe olan birçok kişi için arşivde saklanıyor. Buyurunuz, gözünüz viral görsün sayın izleyici…

Hazırlayan: Gizem Merve Kaboğlu

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play