Kan Kırmızı Gelincikler İngiltere’yi ikiye böldü

Çarşamba, 12 Kasım 2014 13:48

Londra’da 5 Ağustos’ta enstalasyonu başlayan ve binlerce gönüllü tarafından Tower of London’ın bahçesinde sergilenen “Kana bulanmış topraklar ve Kırmızı Denizler” adlı anıt eser bir milyon seramik gelincikten oluşuyor. El yapımı gelinciklerin her biri 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden her bir İngiliz askerini temsil ediyor. Seramik sanatçısı Paul Cummings ve tasarımcı Tom Piper’in ortak çalışması olan “poppies” yani gelinciklerin her biri el yapımı. Halka satışa sunulan ve adedi £25 yani yaklaşık 90TL olan gelincikler 1. Dünya Savaşı’nın şehit ve gazilerinin aileleri tarafından yoğun ilgi gördü ve kısa sürede tükendi. Gelincik eski Yunandan bu yana kanı ve ölümü sembolize ediyor. 1924 yılından beri ise her yıl Anma Günü zamanı pek çok İngiliz’in yakasında geliri gazi ve şehitlere giden kağıttan kırmızı gelincikler görmek mümkün. İşte bu gelincikler seramik versiyonları ile Tower of London’un duvarından bahçesine akar bir şekilde tasarlamış bir enstalasyon ile yorumlandı.

Aylardır dünya basınında da geniş yer tutan bu enstalasyon 11 Kasım günü yani asıl Anma Günü’nde bulundukları yerden kaldırılacak ve tek tek sahiplerine gönderilecekler. Yani şu an enstalasyonda görünen her bir gelinciğin eline ulaşmasını sabırsızlıkla bekleyen bir sahibi var. Hem hükümet ortağı Nick Clegg hem de Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’un sergi tarihinin uzatılmasını önermesine rağmen, sergi 11 Kasım’da son buluyor ve planlandığı gibi gelincikler tek tek sahiplerine gönderiliyor.

tower4 (1)Birkaç ay içinde milyonlarca ziyaretçi alan gelincikler gördükleri büyük ilgi beğeninin yanında eleştiriden de nasibi aldı. Guardian gazetesinin ünlü kültür ve sanat yazarı Jonathan Jones enstalasyonu “Bayat, sahte, içe dönük, UKIP stili bir savaş anıtı” olarak nitelendirdi. Jones’a göre enstalasyon “savaşa bir güzelleme”. Jones, savaşı anlatan bir anıt yapılacaksa bunun dikenli teller ve ölenlerin kemiklerinin gösterildiği savaşın gerçek yüzünün anlatıldığı bir yapıt olması gerektiğini savundu. Jones, milliyetçi olmakla eleştirdiği eserin UKIP stili, yani yeni şahlanan ve İngiltere’deki merkez partilerin korkulu rüyası olan AB karşıtı sağcı partinin ideolojisine uygun olduğunu söyledi. Jones’un İngiltere’nin milli tarihinde önem taşıyan ve İngiliz haklı için oldukça değerli olan gelincikler için yazdığı bu son derece sert yazı Twitter’da yoğun eleştiri aldı almasına ama “Türkiye’de yazılsa ne olurdu?” diye tahayyül ettiğinizde aklınıza gelebilecek tepkiler ile karşılaşmadı. Yani İngiltere gelincik konusunu da yine belli bir medeniyet çerçevesinde tartışmayı başarabildi. Jones ve yazısı ‘Her zamanki solcu Guardian zevksizliği” şeklinde eleştirildi.

Jones enstalasyonun sadece ölen İngiliz askerlerini anmasını da yanlış buldu. Ünlü köşe yazarı tüm dünyada milyonlarca insanın hayatına mal olan ve arkasından gelen İkinci Dünya Savaşı ile kıyımı katlayarak devam ettiren savaşta ölenler sanki sadece İngiliz askerleriymiş gibi enstalasyonun sadece onlara atfedilmesini eleştirdi. Jones bu eleştirisinde haklıydı. Zira aynı savaşta 400 bin Müslüman asker de İngiliz ordusu için çarpışmıştı. Müslüman İngilizler ise kendi şehit ve gazilerini unutmadılar. Bir grup Müslüman tasarım öğrencisi gelincik desenli başörtüsü tasarımları ile Anı Günü’ne destek verdi.

Hazırlayan: İldem Wilson

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play