Kalp atışlarını paraya dönüştürme yarışında viraj dönülüyor

Çarşamba, 19 Kasım 2014 13:43

Giyilebilir teknolojilerin değeri artık tasarımdan çok üretebildiği ve aynı ölçüde analiz edebildiği veriler ile ölçülüyor. Taktığınız bir akıllı saat size ne kadar bilgi veriyor ve hayatınızı olumlu yönde ne kadar etkiliyorsa o kadar daha fazla talep görüyor. Her tarafımıza sensörlerin hakim olacağı bir dünyaya doğru gidiyoruz aslında. Bu konuda en önemli gelişme sağlık konusunda gerçekleşiyor diyebiliriz. Bildiğiniz gibi birçok şirketin farklı sağlık bilekleri ve saatleri var. Hatta her gün yeni ürünler piyasaya çıkıyor. Örneğin; uzun süredir beklenen ve 2015’de piyasaya çıkacak Apple Watch da şirketin giyilebilir teknolojiler konusundaki önemli ataklarından birini oluşturuyor.

Apple iOS 8 ile birlikte gelen HealthKit uygulaması ile bu konuda yapabilecekleri konusunda bir ipucu vermişti. Hatta firmanın şimdiden üçüncü parti bazı firmalar ile Apple Watch’un da içinde bulunacağı bir takım sağlık servisleri vermeye hazırlandığını söyleyebiliriz. Google’ın bu ayın başında Android kullanıcıları için tanıttığı Google Fit ve Samsung’un Galaxy serisi ürünleri de bu konuda rekabetin artacağını gösteriyor.

Akıllı saatlerimiz kalp atışmalarımızı ölçüp nabzımı alırken bir yandan da gelişmeleri hem doktorumuza hem de spor eğitmenimize bildirecek. Acil durumlarda hastaneye haber verip ambulans da çağırabilecek. Firmaların yapmaya çalıştığı sizden aldığı verileri anlamlı bir hale getirip medikal danışmanlığı, spor eğitmenliği, kilo verdirme programları gibi servisler oluşturup tekrar size satmak. Çünkü bu oldukça büyük bir pazar, IDC’nin yaptığı araştırmaya göre 2018 yılına kadar değeri 6 milyar doları bulan 130 milyon giyilebilir cihaz satılacağı öngörülüyor. Aslında bunun ismini cihazdan çok giyilebilir veri olarak değiştirmek daha doğru olacak çünkü iş tamamen o cihazın ne kadar iyi veri analizi yapabildiğine yani yazılımına dayanıyor. Çok şık bir ürününüz olabilir fakat size sadece hava durumunu, saati ve kaç kilometre yürüdüğünüzü gösteriyorsa pek bir işe yaramaz demektir. Daha iki üç yıl önce bu verileri saatlerimizde veya bileğimize taktığımız herhanbir bir alette görmek bizler için oldukça ilginçti fakat gelin görün ki bunları da çok hızlı tükettik ve beklentilerimiz de doğal olarak daha da arttı.

Hazırlayan: Göksan Kadayıfçı

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play