Kaliteli Filmler Sezonu Açıldı

Pazar, 19 Kasım 2017 16:00

Hazırlayan: Selen Yalaz
Havalar iyiden iyiye soğumaya başlıyor. Bakmayın bir gün sıcak, diğer gün hafif soğuk hallerine, tam anlamıyla çetin kış günleri kapıda. E haliyle bu havaların klasiği olan sinema-mısır sezonuna da start alıyor. Cem Yılmaz’ın da dediği gibi Kaliteli Filmler Sezonu açılıyor; dev bütçeli, bol gişeli filmler yani. Alışveriş merkezlerinin içinde ısınmaya çalıştığımız bu günlerde, bir sinemayamı gitsem? diyorsanız işte vizyondaki gidilesi görülesi filmlerden seçkiler..
Bu hafta gittiğim Türk yapımı iki filmle başlıyorum vizyondaki seçkilere

Ayla
ayla

Vizyon tarihi: 27 Ekim 2017 (2s 5dk)
Yönetmen: Can Ulkay
Oyuncular: Çetin Tekindor, İsmail Hacıoğlu, Ali Atay devamı
Tür: Dram Savaş filmi
Ülke: Türkiye
Film, Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek ve çok dramatik bir hikayeyi beyazperdeye taşıyor. 1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. Birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı çıkar. Ayla’yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler. Yıllar ikiliyi yeniden buluşturacak mı?

Yol Ayrımı
yol ayrımı2

Vizyon tarihi: 10 Kasım 2017 (2s 30dk)
Yazan-Yöneten: Yavuz Turgul
Oyuncular: Şener Şen, Rutkay Aziz, Çiğdem Selışık Onat, Mert Fırat, Defne Kayalar, Nihal Yalçın, Ruhsar Öcal, Tilbe saran
Tür: Dram
Ülke: Türkiye
Mazhar, hayatını babasından devraldığı teskstil imparatorluğunu büyültmeye adamıştır. Bunun için de agresif ve acımasız yöntemler izlemekten çekinmez. Fakat Mazhar’ın yaşadığı trafik kazası birçok şeyi değiştirir. Kaza Mazhar’ın hayata yeniden tutunmasını sağlar. Belki böylece geçmişten bugüne fark etmeden taşıdığı ağır yükten de kurtulabilecektir. Bu değişim tabii ki kolay olmayacaktır. Karşılaştığı yol ayrımında, ailesi önünde bir engel olarak beklemektedir. Mazhar Kozanlı, yaptığı tercihin bedelini ödemek ya da pes etmekle karşı karşıya kalacaktır. Çıktığı bu yolda yeni dostlar ve mekânlar bulacak, yolu Nur’un Gemisi ve tayfasıyla da kesişecektir.

Justice League (Adalet Birliği)
adalet birliği
Vizyon Tarihi: 17 Kasım 2017 (2s 0dk)
Tür: Aksiyon, Bilimkurgu
Ülke: ABD
Yönetmen: Zack Snyder
Oyuncular: Ben Affleck, Henry Cavill, Gal Gadot
DC öykü evrenini kapsamlı bir biçimde perdeye yansıtma projesinin en önemli ayaklarından biri olan Justice League, çizgi serideki en önemli kahramanları bir araya getiriyor. Superman’in fedakarlıklarından ilham alan Batman’in insanlığa olan inancı toparlanmıştır. Yeni müttefiki Wonder Woman ile insanlığın kaderi için savaşmaya hazırlardır. Ancak karşılarına çıkan yeni tehditin büyüklüğü karşısında kendilerini süper güçlü bir takım toplamak için çok kısa bir süreleri kalmış bir halde bulurlar. Ancak bu süper kahraman ekibi dünyayı kurtarmak için yeterli olacak mıdır? Batman, Superman, Wonder Woman, Flash ve Aquaman gibi DC evreninin süper “yıldızlarını” bir araya getiriyor.

Yol Arkadaşım
yol ark
Vizyon Tarihi: 27 Ekim 2017 (1s 55dk)
Tür: Komedi
Ülke: Türkiye
Yönetmen: Bedran Güzel
Oyuncular: Oğuzhan Koç, İbrahim Büyükak, Emre Kınay
Onur başarısız bir ilaç mümessilidir. Kurban Bayramı’na üç gün kala üç hedefi vardır; Ayvalık’taki kız arkadaşının ailesiyle tanışmak, kovulduğu işini geri kazanmak ve ilk iki hedefi yol arkadaşı Şeref’e rağmen başarmak. Onur, hedeflerini gerçekleştirmek için bir telefon uygulamasıyla tanıştığı ve tek ortak noktaları gidecekleri istikamet olan Şeref ile birlikte eğlence ve macera dolu bir yolculuğa çıkar.

 
Mutluluk Zamanı
mutluluk zamanı

Vizyon Tarihi: 10 Kasım 2017 (1s 47dk)
Tür: Komedi, Romantik
Ülke: Türkiye
Yönetmen: Şenol Sönmez
Oyuncular: Barış Arduç, Elçin Sangu, Cengiz Bozkurt
Mert, müşterilerini hayata karşı ayakları dimdik yere basan insanlara dönüştüren “mutluet.com.tr ” şirketinin sahibidir. Geçmişiyle yüzleşmeden kendi mükemmel hayatını yaratan Mert ve tüm hayatını geçmişinde yaşadıkları üzerine kuran Ada’nın yolları sürpriz bir şekilde kesişir. Mert’in hayatı Ada’yı tanıdıkça değişmeye başlar. Mert’i tanıdıkça ona aşık olan Ada ise ne kadar duygularına engel olmaya çalışsa da başarılı olamaz. Kendisini hep kaybeden biri olarak gören Ada’nın ağabeyi Tarık’ın hayatı ise Mert’le tanıştığında bambaşka bir hal alır. Fakat ne Cengiz’in “Mert’in kız kardeşine aşık olduğundan haberi vardır; ne de Ada’nın abisinin Mert’ten çapkınlık dersleri aldığından.

Testere (Jigsaw Efsanesi)
testere 2

Testere (Jigsaw Efsanesi)
Vizyon Tarihi: 3 Kasım 2017 (1s 32dk)
Tür: Korku, Gerilim
Ülke: ABD, Kanada
Yönetmen: Michael Spierig, Peter Spierig
Oyuncular: Matt Passmore, Tobin Bell, Callum Keith Rennie
Tüm şehirde vahşice seri cinayetler işleniyordu ve tüm kanıtlar tek bir kişiye işaret ediyordu: John Kramer. Ama bu nasıl olabilirdi? Jigsaw olarak bilinen John Kramer, yıllar önce ölmüştü.
Michael ve Peter Spierig’in yönettiği ve Josh Stolberg ve Pete Goldfinger’ın yazdığı filmin başrolünde bu rol ile tanınan Tobin Bell yer alıyor. Saw: Legacy, serinin sekizinci filmdir.

Doğu Ekspresinde Cinayet
doğu ekspresi
Vizyon tarihi: 10 Kasım 2017 (1s 54dk)
Yönetmen: Kenneth Branagh
Oyuncular: Kenneth Branagh, Johnny Depp, Josh Gad devamı
Tür: Gerilim, Polisiye
Ülke: ABD
1930′lu yıllarda İstanbul ve Paris arasında sefer yapan ünlü Şark Ekspresi’nde bir cinayet işlenir. Amerikalı bir milyoner trende ölü bulunur.Trende çok sayıdaki yolcu arasında ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot da vardır.Trenin kara saplanıp durması, Poirot’a yerel yetkililer duruma el koymadan önce cinayeti çözmesi için birkaç saat zaman verecektir.

 

Thor: Ragnarok
thor
Vizyon tarihi: 27 Ekim 2017 (2s 11dk)
Yönetmen: Taika Waititi
Oyuncular: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Cate Blanchett devamı
Tür: Aksiyon, Fantastik, Macera, Bilimkurgu
Ülke: ABD
Thor serisinin 2017 yılında izleyiciyle buluşacak olan üçüncü filminde, yaklaşmakta olan Norse kıyametine tanık olacağız. Asgard’tan uzakta, evrenin öbür ucunda hapsolmuş olan Thor çıkış yolu bulamamaktadır. Üstelik güçlü çekici de yanında değildir ve Asgard bir yıkımın eşiğindedir. Ragnarok zamanı gelmiştir, eğer gerçekleşirse bütün Asgardlıları yok edecek olan yıkımın sorumlusu ise acımasız Hela’dır. Ancak Asgard’ı kurtarabilmek için öncelikle özgür kalmalı, bunun içinde karşısına eski müttefiki Hulk’ı çıkaran ölümcül bir yarışmayı kazanmalıdır.