Kalebodur’la Mimarlıkta Bu Hafta: Hindistan’ın Ekolojiye Duyarlı İlk Semti

Pazar, 6 Mart 2016 11:00

Tarımsal çevrebilimci Amlankusum ve Paris merkezli Vincent Callebaut Mimarlık Firması, Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde enerji tasarrufu yapmayı hedefleyen, ekolojiye duyarlı bir semt inşa etmek için harekete geçti.

Enerji verimliliğini arttırmayı amaçlayan ekolojik yapılar her geçen gün daha da popüler bir hale geliyor. Projenin amacı hava kirliliğinin yüksek düzeyde olduğu ve nüfusun oldukça kalabalık olduğu Delhi şehrinin yeniden doğallaşmasını sağlamak ve kentteki biyolojik çeşitliliği korumak. Delhi’de bulunan bu semt yenilendiği zaman, 36 adet bahçeli apartman dairesine ev sahipliği yapacak. Kompleksin tamamının bağlar ve meyve bahçeleri ile çevrileceği tahmin ediliyor.

25_SKY_FOOTBRIDGES

Projenin tamamı tahta materyali kullanılarak inşa edilecek. Bunun nedeni ise tahtanın hasat almadan geri dönüşüme, geri dönüşümden işleme sürecine, ulaşıma kadar birçok alanda iyi bir ekolojik ayak izine sahip olması. Bu alanın yeniden yapılmasında çelik materyali yerine tahta kullanılması ayrıca 1,1 ton karbondioksit emisyonunun önlenmesini de sağlayacak.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 259. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play