Kalebodur ile Mimarlar Konuşuyor: Superpool’un hikayesi

Cuma, 18 Nisan 2014 15:14

 

Mimar Prof. Dr. Abdi Güzer’in hazırlayıp sunduğu “Kalebodur ile Mimarlar Konuşuyor” dizisinin geçtiğimiz ay konuğu İstanbul’daki ulaşım ve kent için yeni birşeyler üretmek isteyen, yeni nesli destekleyen Superpool ofisinin kurucuları Selva Gürdoğan ve Gregers Tang Thomsen’dı.

Gürdoğan ve Thomsen, birlikte kurdukları mimarlık ofisleri Superpool’un hikayesini, İstanbul’un bisiklet haritasını ve Türkiye’deki mevcut mimarlık çalışmalarını Güzer’e anlattılar.

Gregers Tang Thomsen Superpool’un kuruluş hikayesini Superpool bizim için mimarlığın tek bir insanın işi ya da fikri olduğunu yansıtmaya çalışan bir isim. Birçok kaynağı bir araya getirmeniz lazım. Bu şekilde birçok ilginç insanla çalışma olanağı buluyoruz. Bize katkı ve uyum sağlayabilecek insanları proje bazlı olarak davet ediyoruz. Bizim için en iyi sonuca ulaşmanın bir yolu bu.” sözleri ile anlattı.

bisiklet

Selva Gürdoğan ve Gregers Tang Thomsen çiftinin mimarlık ofisi Superpool çalışanlarının ortak projesi olan İstanbul bisiklet haritası ile ilgili Abdi Güzer’in de sorularını yanıtlayan çift İstanbul’a özel olan şeyleri keşfettiklerini  ve enerjilerini pozitif gelişmelere yoğunlaştırdıklarını anlattılar.

“İstanbul’da gördüğümüz şey en başta şu ki, İstanbul ile ilgili klişelerden yorulduk.  Harita projelerini bir kısmı da buna yönelikti.  İstanbul’un bir toplu taşıma sistemi var mı? Herhâlde var. Çünkü otobüs hatlarına bakarsanız, birçok otobüs hattı var. Ama bazı şeyler iyi ifade edilemiyor.  Bazı şeyler hak ettikleri ilgi ve alakayı görmüyorlar. Bizim sık sık yasadığımız bir şey var ki Avrupa’dan gelen ziyaretçiler ağırlıyoruz. Birçok yabancı, hakiki yabancı, gelip bize soruyor, “sizin şehrinizin problemi nedir?” diye. O neden çalışmıyor, bu neden çalışmıyor ve biz yavaş yavaş onlara yardım ederken,  iyi isleyen ve İstanbul’a özel olan şeyleri keşfettik ve tabi ki İstanbul’a özel iyi işlemeyen şeyleri.  Ama pozitif olanlara yoğunlaştırdık enerjimizi.  Bu sebeple dolmuş ve minibüs sistemi gibi şehrin icat ettiği şeylerden bahsediyoruz hep. Bunlar ile ilgili konuşabilir miyiz, onları olduğundan daha iyi bir hale getirebilir miyiz? Böyle garip bir rolümüz var: hem şehir adına konuşuyoruz hem de gözlemliyor ve yorumluyoruz .”

Gelecek planları ile ilgili de bilgi veren çift, Studio-X ile cezaevleri üzerine bir çalışma başlattıklarını, sektördeki eğilimleri araştırdıklarını söyledi.

Superpool_37_rev2

 

 

Bu keyifli söyleşinin özetini  http://www.youtube.com/watch?v=kIMGqLLLZGE&feature=youtu.be   tamamını ise http://www.youtube.com/watch?v=21HwoXgju38&feature=youtu.be  adresinden izleyebilirsiniz.