Kalebodur ile Mimarlar Konuşuyor kaldığı yerden devam ediyor

Cumartesi, 21 Aralık 2013 08:00

Kalebodur ile Mimarlar Konuşuyor yine birbirinden önemli konuları ele aldı ve konukları ağırladı. Mimar Abdi Güzer’in hazırlayıp sunduğu “Kalebodur ile Mimarlar Konuşuyor” dizisinin bu haftaki konuğu ünlü Mimar Han Tümertekin.

Daha önce Süha Özkan, Gökhan Avcıoğlu gibi Türkiye’nin önemli mimarlarını ağarlayan Güzer’in bir sonraki konuğu ise mimar Emre Arolat olacak.

Yüzen Otoparklar Geliyor

yuzer otopark

İstanbul’un trafik ve park sorununa çözüm bulmak için yeni bir proje ile karşı karşıyayız.

Şimdi de İSPARK, denizde kullanacağı yüzer otopark yapımı için harekete geçti.

Proje ile şehir hatları vapurlarının da yeniden elden geçirilip yüzen otopark olarak kullanılması planlanıyor.

Kamu ve özel sektör kuruluşlarının İSPARK’a teklif getirmesi ile sıfırdan yeniden imal edilen yüzer otoparklar ya da mevcut yolcu taşıma gemileri modernize edilecek.

Yüzer otopark ile kara bağlantısının yapılacağı otoparklara aracını bırakan sürücü, kentin her iki yakasında Marmaray’a binerek istediği noktaya ulaşacak.

İlk etapta Harem’de 400 araç kapasiteli yüzen otoparkı devreye alınmasının ardından süreç içinde kapasite artırılacak.

24 saat hizmet verecek bu otoparklarda kafeterya, dinleme alanları, sanat galerisi ve yaşam alanları bulunacak.

Bu Türkiye’de bir ilk değil! Japonya ve Kanada gibi ülkelerde yüzer otoparklar bulunuyor.

İşte Japonya’daki örneği:

Kanal İstanbul Denizleri Nasıl Etkileyecek?

CemalSaydam 10

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) tarafından Kalebodur desteği ile Kaleseramik Binası, İbrahim Bodur Konferans Salonu’nda düzenlenen “Mimarlar Bu Ay Neyi Konuşuyor” başlıklı toplantıların bu ayki konuğu Prof. Cemal Saydam oldu.
Açılış konuşmasını yapan İstanbulSMD Başkanı Ersen Gürsel, Kanal İstanbul’un İstanbul’un çevre denizlerine yapacağı etki konusunda ciddi uyarılarda bulunan Cemal Saydam’a kulak verilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Saydam, Kanal İstanbul olarak topluma lanse edilen ve İstanbul Boğazı’na ilave olarak Karadeniz ve Marmara denizleri arasında ikinci bir su geçişi olması planlanan projenin, ön etüd aşamasında deniz bilimcilerine danışılmadığını ve bunun büyük bir eksiklik olduğunu açıkladı.

Konuşmasında iki denizi birleştiren Kanal İstanbul Projesi’nin ne tür felaketlere yol açabileceği konusunun daha projenin başlangıç aşamasında ortaya konmuş olmasının gerektiğini vurgulayan Prof. Saydam, “Sorunu bir havuz problemi olarak ele alırsak, Karadeniz’in Akdeniz’e göre daha yüksek olması ve Boğazların gözle de görünen o akıntısını sağlayan nehir girdileri, debisini artırmadan bu havuza ikinci bir musluk takmak anlamına gelecek ve Marmara’nın oksijen dengesini bir daha geri dönülmez bir şekilde etkileyerek, zamanla tüm Marmara bölgesini çürük yumurta kokusunun kaplamasına neden olacaktır. İlk kazma vurulduğu andan itibaren geri dönüşü olmayan ve bu denli potansiyel tehlikeler taşıyan bu projenin rafa kaldırılması değil tamamen unutulması gerekmektedir.” dedi.

‘Gönye Proje Tasarım’a Avrupa’dan Ödül

avrupa'dan ödül loca

Gönye Proje Tasarım, Loca örnek daire projesiyle “European Property Awards”ta Türkiye ve Avrupa birinciliği ödülünü aldı.

Gönye Proje Tasarım, yenilikçi projelerin davet edildiği International Property Awards organizasyonunun European Property Awards (Avrupa Emlak Ödülleri) ayağında, katıldığı kategoride çok sayıda önemli projeyi geride bırakarak birincilik ödülü kazandı.

Loca Penthouse’un mimarisindeki eğrisel cephe ve ışınsal plan ilişkisi ile, dairenin fonksiyonellik kazanması ve yaşam alanlarında farklılaşması hedefleniyor. Geniş eğrisel cam kapısıyla, şeffaf bir mekana dönüştürülen banyo alanının, dairenin merkezinde konumlandırılarak kullanıcılara alışılmışın dışında bir yaşam tarzı önerisi getirmesi de Loca Penthouse’a bir çok projeyi geride bırakarak “Avrupa Birinciliği” ödülünü getirmesini sağladı.

Gönye Proje Tasarım, ödülün ikinci aşaması olan International Property Awards’da (Uluslararası Emlak Ödülleri) Asya, Afrika, Birleşik Krallık, Amerika ve Arap ülkelerinin ödüllü projeleriyle yarışacak.