Kalebodur ile Mimarlar Konuşmaya Devam Ediyor

Cuma, 10 Mayıs 2013 15:29

“Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor” başlığı altında, her ay Celal Abdi Güzer’in moderatörlüğünde mimarlık sohbetleri devam ediyor.

“Kalebodur ile Mimarlar Konuşuyor”’da Odtü Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdi Güzer’in bu ayki konuğu Mardin Artuklu Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Tanyeli’ydi.

Türkiye’deki mimari alanda yapılan eleştirileri, mimarlığın Türkiye üzerindeki etkilerini ve mimarlığın medyada son dönemde ele alınış biçimini değerlendiren Güzer ve Tanyeli keyifli bir sohbet gerçekleştirdiler.

Tanyeli, Çamlıca Camii ve Taksim Projesi’nin basında yanlış bir şekilde tartışıldığını “Bir cami nasıl yapılmalı?” sorusundan farklı olarak “Ben camiyi nasıl yapardım?” sorusu üzerinden ele alınması gerektiğini söyledi. Bu projeler ile birlikte Türkiye’de mimarlığın konuşuluyor olmasının ise olumlu bir gelişme olduğunu anlattı.
Güzer’in Türkiye’ye neden yabancı mimar gelmiyor? sorusunu ise “ Gelmemeleri olumlu bir şey, burada böyle bir imkan yaratmak, Türkiye’deki mimarları hiçe saymaktır” sözleri ile yanıtladı.
Türkiye’deki mimarlık eğitimini de masaya yatıran Güzer ve Tanyeli’nin gerçekleştirdiği sohbetin tamamı: