Kalbiniz Spor İçin Çarpsın…

Pazar, 27 Mart 2016 16:10

BARIŞ ÇUNGUROĞLU

Spor yapmanın sağlığa birçok faydaları vardır. Sporun yararlarından her fırsatta bahsediyoruz. Ancak bilinçsizce yapılan spor yarardan çok zarar getirir.

Çünkü bilinçsiz yapılan aktiviteler kalbi yorar. Yazın yaklaşmasıyla kısa sürede forma girme hevesi nedeniyle çoğu kişiler spora başlıyor. Ancak spor yaparken aşırıya kaçıldığında ise bu durum en fazla kalp sağlığını olumsuz etkiliyor.

Kışın alınan kilolardan kısa sürede kurtulmak için yıl boyunca yapılmayan fiziksel aktivitelere, hızla başlama isteği oluşuyor. Kısa sürede alınan kiloları verme hevesi, spor yaparken temponun artmasına da neden olurken bu durum kalp sağlığını olumsuz etkiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü haftada 4 gün, en az yarım saat yapılan egzersizin kalp sağlığı için faydalı olduğunu belirtiyor. Bu sınırları aşanlarda kalp sağlığı açısından ağır sonuçlar görülebiliyor. Doğru yapılınca kalp sağlığını koruyan spor, aşırıya kaçılırsa kalbin düşmanı oluveriyor.

Düzenli spor yapmak kalp sağlığı açısından çok yararlıdır. Ancak bazen hiçbir sağlık sorunu olmadığı düşünülen kişiler, spor esnasında rahatsızlanıp hayatlarını kaybedebilir. Bu ölümler genellikle kalp krizlerine bağlı olarak, kadın erkek farkı olmadan, her yaştaki sedanter insan ve sporcu açısından tehlike oluşturur.

Kontrollerin düzenli yapılması gerekir. Her işe başlarken yapılması gereken kontroller gibi, spor yapmadan önce de kişinin kendini hazırlaması ve gerekli sağlık kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Spor vücut fonksiyonlarında değişikliklere neden olur. Kişinin oksijen ihtiyacını 12 katına kadar arttırır. Bu da kalbin daha fazla kan pompalamasına neden olur. Spor esnasında, daha hızlı atan kalp, bu ihtiyacı karşılamak için daha fazla efor sarf eder.

Kalbin kasları iş yükü artınca, aynı profesyonel spor yapan kişilerde olduğu gibi zamanla güçlenir. Dolayısıyla, kişinin kalbinin spora hazırlanması için düzenli egzersiz yapılması gerekmektedir. Spora hazırlanmış kalbin sol karıncığında hacim ve kas artışı meydana gelir. Böylelikle kalp, yüksek tempoda yapılan fiziksel aktiviteyi zorlanmadan, devam ettirebilir.

Spor öncesi ısınma gerekir. Isınmadan aşırı aktiviteye başlamak kalbi yorduğu için kalp krizi riskini de artırır. Ani efor arttığında kalbin yükü artarak, kalp duvarlarının kalınlaşmasına yol açarak kalbi besleyen damarların sıkışmasına neden olmaktadır. Bu durum kalpte ritm bozukluklarına neden olabileceği gibi ölümcül sonuçlara da yol açabilir.

Genetik yatkınlığı olan veya doğuştan bazı kalp rahatsızlıkları olan kişilerde bu risk artar. Kalbinde ritm bozukluğu olan kişilerin gerekli kontrolleri ve hazırlıkları yapmadan, kalbi yoracak seviyelerde spor yapmaları sakıncalıdır.

Spor yapmaya başlamadan önce kalp sağlığının spor yapmağa uygun olup olmadığının kontrol edilmesi önerilmektedir. Uzman doktorun gerekli gördüğü çeşitli incelemelerin ve testlerin yaptırılmasına da ayrıca özen gösterilmelidir.

Siz siz olun kalbinizi önemseyin.
Spor dolu günler