Kalbimizdesin Gülen Adam…

Pazartesi, 3 Temmuz 2017 22:06

Türk sinemasının gülen yüzü Kemal Sunal vafatının 17. yılında büyük özlem ve minnetle sevenleri tarafından anıldı.

Hepimiz Kemal Sunal’ı tanıyoruz.Belki çoğumuz onun filmleriyle büyüdü. Ama gelin Kemal Sunal’ı bu özel günde daha yakından tanıyalım:

Kemal Sunal 11 Kasım 1944 yılında Malatya’da dünyaya geldi. Sırasıyla Mimar Sinan İlkokulu ve Vefa Lisesi’nden mezun oldu. Lisede çok başarılı bir öğrenci olamadığını birçok röportajında dile getiren Sunal,liseyi tam 11 yılda bitirdi. Mezunu olduğu Vefa Lisesi’ne vefası ile de bilinen usta oyuncu, okulunu kariyeri boyunca da sıklıkla ziyaret etmeye devam etti.

Peki Kemal Sunal’daki ışığı fark edip, onu Türkiye’nin en önemli mizah oyuncusu olarak ülkemize kazandıran kimdi?
Lise yıllarındaki Felsefe hocası Belkıs Bakır, Sunal’ı Kenter Tiyatrosu’na götürerek onu tiyatro ile tanıştırdı.ilk oyunlarında hiç repliği yoktu ama sahnede öylece durarak bile seyircileri kahkahalara boğmayı başarıyordu.
Sonra her şey çorap söküğü gibi geldi. 82 sinema filmi,onlarca ayrı karakter,milyonlarca seyirci ve başarılarla dolu bir ömür bıraktı geriye Kemal Sunal…

Eğitime verdiği önemle de bilinen Kemal Sunal yarıda bıraktığı üniversite hayatını 51 yaşında tamamladı. Yetmedi yüksek lisans yaptı, her gün aksatmadan gittiği Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden onur belgesi aldı. Eğitimin yaşı, ünü, şöhreti olmadığını herkese kanıtladı. Bu yüzden o toplum nezlinde çok büyük bir örnekti.

Doğayen oyuncu aynı zamanda iyi bir aile babasıydı da. Büyük aşkı Gül Sunal’dan, Ali ve Ezo isminde iki çocuk dünyaya getirdi. Ölümünün 17. yılında eşine olan hasreti ve sevgisi bir an olsun azalmayan Gül Sunal, Instagram hesabında paylaştığı fotoğrafın altında:”Bu iki alyansın içinde nişan tarihi. 19.01.1975 birinde Gül diğerinde Kemal Bana yaşattığın bütün güzelliklere teşekkür ederim…” açıklamasında bulundu.

Oğlu Ali Sunal ise babasına olan özlemini :” 17 yıl olmuş omzuna yaslanamayalı babam. O kadar ihtiyacım varki o omuza. Ama olmuyor olamıyor işte. Çok seviliyorsun babam sevenlerin senin gitmene unutulmana asla izin vermiyorlar. Şimdi onların çocukları torunları da senin hayranın onlar da ezberliyor repliklerini bakışlarını gamzeni gülümsemeni. Özlüyorum seni benim dünyanın en güzel gülen kahramanım…” sözleriyle dile getirdi.

Her zaman kalbimizdesin Türk sinemasının Kibar Feyzo’su, mahallemizin meraklı çöpçüsü, Hababam Sınıfı’nın muzip delikanlısı, İnek Şaban’ı,kimi zaman saf kalplisi, kimi zaman kurnazı…Mekanın cennet olsun Gülen Adam…

Onun güldürmek için sözlere ihtiyacı yoktu:

Kemal Sunal’ın Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Mezuniyet Töreni’nden: