Kainat güzellik yarışması: PR mı Gerçek mi?

Pazartesi, 28 Aralık 2015 09:17

İLDEM WILSON

Geçtiğimiz Pazar günü bir kainat güzellik yarışması sosyal medyanın en çok konuşulan konularından biri oldu. Normal şartlarda kazananından da kaybedeninden de kimsenin haberi olmadığı yarışmada sunucunun yanlış birinciyi anons etmesinin ardından yaşanan dramayı sosyal medya çok sevdi. Şimdi ise olayın gerçekten bir hata ya da zekice planlamış bir PR hilesi olup olmadığı konuşuluyor.

Dünyada hala uluslararası bir Kainat güzellik yarışması yapıldığını Pazar gecesi sosyal medyada #missuniverse etiketiyle çılgınca paylaşılan Vine’ları izlediğimde öğrendim. Uzun yıllardır bir güzellik yarışması izlemiş veya sonucunu takip etmiş değilim. Pek çok kişinin de bu yarışmalara ilgisinin kalmadığının farkındayım. Fakat geçen haftaki yarışma hem kendini fark ettirmeyi hem de kendinden bahsettirmeyi başardı.

Geçen hafta sonu yapılan ve Amerikan FOX kanalında yayınlanan güzellik yarışması yarışmacılar ne kadar güzel olursa olsun elde demeyeceği derecede ilgi çekmeyi başardı. Finale kalan Filipinli ve Kolombiyalı iki güzel heyecanla sonucu beklerken sahneye gelen sunucu Steve Harvey elindeki kartta yazılı olan sonucu yanlış okudu. Kainat güzeli olarak anons edilen ve tacı ile kuşağı takılan Kolombiya’nın sevinci uzun sürmedi. Hatasını fark eden sunucu biraz sonra özür dileyerek bir düzeltme yaptı ve asıl kazananın Filipin’li yarışmacı olduğunu açıkladı. Sonrasında yaşanan anlar ise tam da sosyal medyanın ağzına layıktı. Filipinli ve Kolombiyalı güzellerin milyonların önünde yapılan hatayı anladığı dramatik anlar, tacın Kolombiya’lı güzelin başından çıkartılıp Pilipinli güzelin başına takılması, sunucu Steve Harvey’in düştüğü durum, hepsi sosyal medya için özel olarak üretilmişçesine kusursuz birer malzeme oldu.

Belki de bu yüzden olayın gerçekliğini sorgulayanlar var. Olayın sosyal medyada kopardığı kusursuz fırtına ve dolayısıyla gelen PR etkisine bakınca kimsenin takip etmediği bir yarışmanın haftanın en çok konuşulan konularından biri olması şüphe uyandırıyor. Televizyon programlarının sosyal medyada kuru bir hashtag açıp umutsuzca ilgi beklemek yerine böyle hilelere başvurmuş olabileceği hiç de çılgınca bir ihtimal değil. Kimsenin umurunda olmayan bir güzellik yarışmasına tüm dünyanın ilgisini çekmek için sosyal medyanın diline ve kültürüne uygun bir drama yaratmak gayet parlak bir fikir.

Kafasında bir prenses tacı ile “kainatın en güzel kızı’ seçildiği için sahnede sevinçten ağlayan güzellik kraliçesi demodeliğine ustaca tasarlamış bir PR hilesi taze kan verme uyanıklığı TV yapımcılarının aklına gelmeyecek türden bir ilgi çekme yöntemi değil. Üstelik gerçekten bir PR hilesi olduğu ortaya çıksa bile ortada kaybedilecek bir ciddiyet de yok. Sonuçta konusu kainatın en güzel kızını seçmek olan bir yarışmadan ne kadar gerçeklik beklenebilir ki?

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 249. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play